Shpërthen dhuna në Greqi, Tsipras: Koronavirusi e politikat shkatërruan ekonominë greke

Mos i humb

OKB prezanton planin 97 mln USD për rimëkëmbjen në Shqipëri, ja prioritetet kryesore

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar planin e përgjigjes socio-ekonomike dhe të rimëkëmbjes ndaj koronavirusit në Shqipëri. Plani...

Mbi 18 milionë persona të prekur me koronavirus në botë

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë ka arritur në mbi 18 milionë, teksa disa shtete përballen me rritje të...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

“41 bis”/ 5 nga 7 bosët e krimit kundër vendimit: I kundra ligjshëm dhe abuziv

Avokati i Emiliano Shullazit ka kundërshtuar në gjykatën e Posaçme vendimin për klientin e tij që t’i nënshtrohet regjimit 41 bis.

Një protestë e dhunshme është shënuar në Athinë të Greqisë këtë të premte, nga e cila kanë mbetur të plagosur 6 oficerë policie. Protestuesit kanë shpërthyer në demonstrata, pas një ligji të kaluar e të votuar në parlament, ku parashihet dënim më i rreptë për protestuesit në mënyrë të paligjshme. Një grup protestuesish kanë hedhur bomba tymuese përpara parlamentit helen, ndërsa policia u përgjigj me gaz lotsjellës e granata, shkruajnë mediat e huaja.

Policia greke ka thënë se ka arrestuar 9 protestues, ndërsa 15 të tjerë janë marrë në pyetje në komisariate. Demonstrata e mbajtur në Athinë, mbështetur edhe nga protestues në qytete të tjera të Greqisë, mbahen për të kundërshtuar ligjin për të dënuar më ashpër demonstruesit e paligjshëm.

Më shumë se 10 mijë protestues ishin mbledhur në qendër të Athinës, të mbledhur aty nga ana e Partisë Komuniste Greke. Qeveria e qendrës së djathtë e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis tha se është e vendosur të ndalojë tubimet e vogla, pasi ata shkaktojnë pasoja në trafikun e automjeteve, si dhe në aktivitetin e përditshëm tregtar.

Disa sindikata kanë dalë kundër miratimit të ligjit për të dënuar më ashpër tubuesit. Kreu opozitar Aleksis Tsipras, që ka qenë kryeministër nga 2015 deri më 2019 deklaroi se ashpërsimi i masave për protestuesit është masë për të bërë të mundur një shtet më policor. “Qeveria ka frikë se mos ka një pakënaqësi të brendshme. Në vjeshtë do të ketë protesta të punëtorëve, për shkak të pandemisë, por edhe për shkak të politikave të ndjekura nga ana e qeverisë aktuale në pushtet”, tha Tsipras. Greqia pritet të pësojë një recesion të madh këtë vit për shkak të ndikimit të pandemisë, duke humbur 9% të prodhimit të saj vjetor, sipas parashikimeve të Bashkimit Evropian.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...