Shpërthen dhuna në Paris për vrasjen e të riut me ngjyrë nga policia në 2016

Mos i humb

OBSH shkon në Turkmenistan, vendi që thotë se s’ka infeksione Covid

Një mision i Organizatës Botërore të Shëndetësisë arriti në Turkmenistan, vendin e vetëm në Azinë Qendrore që thotë se nuk ka regjistruar...

OBSH-ja, pranon faktin se Covid përhapet transmetohet përmes ajrit

OBSH ka pranuar faktin se ekziston mundësia që koronavirusi të transmetohet përmes ajrit, pasi një grup shkencëtarësh nxitën organizatën që të përditësonte...

Transporti publik: Veliaj na premtoi heqje taksash, pastaj na solli zarfin

Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka dalë në një konferencë për media këtë të enjte, duke i kërkuar Bashkisë së Tiranës të heqë...

Autoriteti Francez: Të përgatitemi për valën e dytë të pandemisë

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë në Francë, Jerome Salomon ka deklaruar për gazetën franceze ‘Le Figaro’ se "Ne duhet të përgatitemi për...

Rreth 20,000 protestues kanë demonstruar dhunshëm mbrëmë në Paris në kujtim të vrasjes në 2016 të një të riu me ngjyrë në duart e policisë franceze, teksa sloganet e pankartat reflektonin protestat për vrasjen e George Floyd në SHBA.

Shpejt protesta franceze u kthye në turbullirë të dhunshme teksa njerëzit ndezën zjarre në sheshin para gjykatës Tribunal de Paris dhe policia përdori gaz lotsjellës e plumba gome kundër demonstruesve demonstruesve.

Protestat nisën pas publikimit të dy raporteve të ndryshme mjekësore mbi vdekjen e 24 vjeçarit Adama Traore, 24-vjeçari me ngjyrë që vdiq në korrik 2016 kur tre oficerët që po e arrestonin e mbanin përtokë me të gjithë peshën e trupave të tyre.

Protestuesit brohorisnin, ‘I can’t breathe,’ fjalët e fundit të George Floyd para se të vdiste në Minneapolis në SHBA.

Policia franceze përdori gaz lotsjellës ndërsa protestuesit reaguan duke goditur me gurë e fishekzjarre në bulevardin Boulevard Périphérique në kryeqytet, ku bllokuan qarkullimin dhe hipën mbi kamionë.
Tensione shpërthyen gjithashtu në qytetin jugor Marseille ku u grumbulluan disa mijëra protestues.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...