Shpërthim në Idlib të Sirisë, 32 të vdekur dhe 45 të plagosur

Mos i humb

Reagojmë ndaj kreut të shteti i cili ka filluar të denigroj edhe fjalori e shoqëris tonë

Ne si Lëvizje për Drejtësi dega në Kodër të Trimave Prishtinë , ngremë zërin dhe reagojmë ndaj...

Si u sekuestruan 195 kg kanabis në një kamion në Kapshticë, 4 në pranga

Policia e Korçës ka zbardhur dhe dokumentuar skemën e ngjarjes së sekuestrimit të 195 kg kanabis, vë në pranga 4 shtetas dhe...

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Meksikë rritet në mbi 8.000

Në 24 orët e fundit në Meksikë kanë humbur jetën 501 persona nga koronavirusi i ri (COVID-19). Sipas të...

Afrikë, vazhdon të rritet numri i rasteve me COVID-19

Në përditësimet e të premtes në mëngjes, Qendra e Afrikës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (Afrika CDC) theksoi se 5.083 raste...

 

Si pasojë e shpërthimeve në rajonin Sermada të qytetit Idlib në Siri, sipas të dhënave paraprake njoftohet se kanë humbur jetën 32 persona dhe janë plagosur 45 të tjerë.

Drejtori i mbrojtjes civile (Helmetat e Bardha) në Idlib, Mustafa Haxh Jusuf, në një deklaratë për gazetarin e AA-së tha se “Shpërthime të mëdha kanë ndodhur rreth orës 4 të mëngjesit pranë ish murit të pikës kufitare Babul në zonën Sermada, ku jetojnë personat e zhvendosur nga Homsi”.

“Si pasojë e shpërthimeve është rrëzuar ndërtesa 6 katëshe ku jetonin personat e zhvendosur nga veriu i Homsit, ku kanë humbur jetën 32 civilë dhe janë plagosur të paktën 45 të tjerë”, tha Haxh Jusuf.

Jusuf shtoi se në punimet e kërkim shpëtimit janë shpëtuar 13 persona nga rrënojat, të plagosurit janë dërguar nëpër spitalet përreth ndërsa si pasojë e sulmeve janë dëmtuar shumë ndërtesa dhe automjete pranë shpërthimeve.

Ndërkohë bëhet e ditur se ekipet e mbrojtjes civile po vazhdojnë punimet për kërkim-shpëtimet dhe se zyrtarët por hetojnë arsyet e shpërthimeve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...