“Shporta e Ramazanit 2019”, FRI Ndan ndihma për nevojtarët dhe jetimët në Kosovë (Video)

Mos i humb

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, qëllohet drejt mjetit të një personi

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar këtë mesditë në Shkodër. Është qëlluar me armë në drejtim të një...

Gjuajtje me armë në Lipjan, një i vdekur e pesë të plagosur

Një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e një gjuajtje me armë që ka ndodhur sot në...

Zvicër : Mbeten aktive organizatat bamirëse dhe kulturore.

Aktivitetet vullnetare për organizata bamirëse dhe kulturore kanë fituar terren ndaj klubeve sportive në Zvicër, sipas një studimi të fundit dhe janë...

Gjeneva zgjat korsitë e ‘përkohshme’ të biçikletave deri në shtator

Kur ishte kulmi i pandemisë COVID 19, katoni i Gjenevës shndërroi pjesën e rrugëv që ishin të rezervuar për trafik makinash, në...

Pas Shqipërisë, me rastin e Mujit të Madhërueshëm të Ramazanit Fondacioni i Rinisë Islame me qendër në Zvicër organizoi në Kosovë një tjetër aksion të madh bamirësie.

Familje të varfra dhe fëmijët jëtim ishin përsëri edhe këtë Ramazan fokusi i ndihmës së dhënë nga shqiptarët e Zvicrës për bashkatdhëtarët e tyre në Kosovë.

Stafi FRI-së të drejtuar nga vetë Kryetari Z.Lulzim Lecaj shpërndanë në Kosovë 400 pako me ndihma ushqimore.

Aksioni i projektit “Shporta e Ramazanit 2019” u organizua bashkëpunim me Fondacionin “Freskia”në tri Komuna të ndryshme të Kosovës. Zbatimi i këtij projekti nisi në Fushë- Kosovë ku Fondacioni i Rinisë Islame me Qendër në Zvicër në bashkëpunim me Fondacionin “Freskia” bënë të mundur shpërndarjen e 50 pakove me ndihma ushqimore në këtë komunë.

Më pas aksioni i dhurimit të ndihmave vazhdoi në Komunën e Hanit të Elezit 100 pako ushqimore pako për familjet e varfërsa dhe fëmijët jetimë.

Kryetari i Fondacionit të Rinisë Islame me qendër në Zvicër Lulzim Lecaj u shpeh se për shqiptarët muslimanë në zvicër dhe kontribuesit në projektin e këtij viti e rëndësishme është gëzimi dhe kujdesi për familjet e varfëra në këtë muaj të begatë.

Në Këtë aksion mori pjesë edhe Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Hanit të Elezit Dr. Musa Vila i cili i falenderoi të gjithë ata që kanë kontribuar për dhurimin e këtyre ndihmave.

Përfaqësuesi i Fondacionit Freskia u shpreh i lumtur që edhe fondacioni i tij ju bashkangjit dhe kontribuoi në këtë aksion humanitar.

Aksioni humanitar vazhdoi më pas me shpërndarje e 250 pakove me ndihma edhe në Mitrovicë.

Për të disatin vit më radhë që Fondacioni i Rinisë Islame me Qendër në Zvicër organizon projektin e shpërndarjes së ndihmave “Shporta e Ramazanit” për familjet e varfëra dhe jetimët Kosovë dhe trojet e tjera Shqiptare.

Qëllimi i këtij projekti është që në këtë muaj të begatë tju vihet në ndihmë familjeve të varfëra duke ja lehtësuar sadopak varfërinë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...