Shqetësim në Ukrainë: Vendi po kthehet në dyqan online bebesh!

Mos i humb

Me rekomandimin e Vuçiqit, komunat në veri të Kosovës aplikojnë kufizimin e lëvizjes nga nesër

Shtabi i Krizës së katër komunave në veri të Kosovës sonte ka marr vendim për karantinimin e katër komunave dhe vendosjen e...

Ulje e befasishme e papunësisë në Zvicër në qershor

Shkalla e papunësisë në Zvicër ka rënë në 3.2 për qind në qershor, pas ngritjes në 3.4 për qind që kjo shkallë...

Përmbytje ‘apokaliptike’ në Japoni, 14 viktima dhe dhjetra të zhdukur

14 viktima, dhjetra të zhdukur dhe mbi 75 mijë njerëz të evakuara. Është ky bilanci i përmbytjeve, shkaktuar nga...

Zvicër: Kompensimi për humbjen e fitimit nga masat kundër koronavirusit

Duke filluar nga 20 marsi 2020, Këshilli Federal ka ndërmarrë një numër masash për të zbutur pasojat ekonomike të përhapjes së koronavirusit...

Lot gëzimi derdh Andrea Viez ndërsa merr në krahë vogëlushin e saj, të lindur nga një nënë surrogatë në Ukrainë. Ai është një yll, thotë argjentinasja rreth të 40-tave me zërin që i dridhet.

Pas nëntë vitesh që përpiqet të ketë një fëmijë, Viez më në fund mund të marrë në krahë djalin e saj falë një industrie në shpërthim e sipër të nënave surrogate në Ukrainë, që i ka dhënë shpresë mijëra prindërve të ardhshëm. Por pas realizimit të ëndrrës së tyre qëndron një biznes shumë fitimprurës dhe i errët që shumë kush shqetësohet se po përfiton nga gra të reja të dëshpëruara dhe operon në një zonë gri të hapur për abuzime.

“Ukraina po bëhet një dyqan bebesh online”, thotë komisionerja për të drejtat e fëmijëve në vend që dënon shfrytëzimin e grave ukrainase dhe kërkon ndalimin e industrisë. Fakti se Ukraina është një nga të paktat vende që lejon praktikën në formën e saj komerciale për të huajt, ajo u vu në qendër të vëmendjes nga pandemia e koronavirusit. Kur kufizimet e udhëtimeve hynë në fuqi, dhjetëra prindër nuk mundën të paraqiteshin për të marrë fëmijët e tyre të lindura nga nëna surrogate.

Dhe një kompani lokale që merret me këtë aktivitet, postoi një video online që tregonte foshnjat në një hotel në periferi të Kievit. Klinika shpresonte të tërhiqte vëmendjen tek problemi i foshnjave të bllokuara nga izolimi dhe përpjekja e saj pati sukses. Qeveria ndërhyri për të ndihmuar prindër si Viez që të sigurojnë leje të posaçme për të marrë fëmijët e tyre. Edhe pse ka ekzistuar që në fillim të viteve 2000, industria shpërtheu në Ukrainë pasi India dhe Tajlanda e nxorën jashtë ligjit praktikën për të huajt, rreth pesë vite më parë. Një nga më të varfrit në Evropë, ish-vendi sovjetik, është i njohur për çmimet e tij tërheqëse, me një lindje të tillë që kushton rreth 42 mijë dollarë. në shtetet e bashkuara, kjo do të kushtonte dy herë më shumë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Instituti Kombëtar kërkon nga qytetarët të respektojnë masat kundër Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, edhe njëherë ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat e reja të vendosura në Qeveria e...

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...

Dhimbjet Muskulare – Kura Natyrale Që Funksionon

Dhimbjet muskulare dhe të gjymtyrëve janë të forta dhe aspak të këndshme. Fundja, asnjë dhimbje nuk është e tillë.

Beograd, gjatë protestave janë plagosur 19 policë dhe 17 protestues

Gjatë protestave në Beograd janë plagosur 19 policë dhe 17 protestues, deklaroi sot mjekja e urgjencës, Ivana Stefanoviç. Sipas...

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim takim me Taulant Ballën

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim me kreun e grupit parlamentar të PS-së, Taulant...