‘Shqetësuese që vriten çdo ditë civilë’, OKB: Të ndalen sulmet në Idlib të Sirisë

Mos i humb

CoVid-19/ Shkon në 259 numri i të prekurve në vend

Ka shkuar në 259 numri i të prekurve në vend nga CoVid-19. 16 raste të reja kanë rezultuar pozitivë...

Në Britani 22 qytetarë të Qipros Veriore ndërrojnë jetë nga COVID-19

Njëzet e dy qytetarë të Republikës Turke të Qipros Veriore (RTQP) kanë vdekur nga koronavirusi i ri në Britani të Madhe.

Rusi, një sulmues qëllon për vdekje 5 persona për shkak të zhurmës

Një sulmues i armatosur në rajonin Ryazan të Rusisë ka qëlluar për vdekje pesë persona për shkak se ishin të zhurmshëm, bëri...

Franca thirrje për solidaritet në luftën kundër krizës ekonomike

Ministri francez i Ekonomisë, Bruno Le Maire, bëri thirrje për solidaritet mes vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në luftën kundër krizës...

Komisionarja e Lartë për të Drejtat e Njeriut e OKB-së, Michelle Bachelet, bëri thirrje për ndaljen e menjëhershme të veprimeve ushtarake në provincën e Idlib-it në Siri, duke thënë se përpjekja e fundit për armëpushim akoma nuk kishte arritur të mbrojë civilët.

Më 10 janar, Turqia dhe Rusia, u pajtuan për një armëpushim në rajonin e banuar nga rreth 3 milionë njerëz.

Ankaraja për vite me rradhe ka mbështetur rebelët sirianë, të cilët luftojnë për të mposhtur presidentin sirian, Bashar al -Asad.

Rusia e përkrahë qeverinë e Asadit.

Dëshmitarët dhe burime nga ana e kryengritësve thanë se aeroplanët rusë dhe ata të forcave të Asadit, kanë ndërmarrë sulme të reja në provincë.

Moska mohoi se po bombardon caqet ku gjenden civilët.

“Është thellësisht shqetësuese që civilët vriten çdo ditë përmes sulmeve me raketa, si nga ajri ashtu edhe nga toka”, tha Bachelet, përmes një deklarate.

Zyra e saj pranoi raporte se sulmet ajrore rifilluan më 15 janar, tha ajo.

Rreth 350.000 sirianë, kryesisht gra dhe fëmijë, kanë ikur nga Idlibi, që nga fillimi i dhjetorit 2019, duke kërkuar strehim në zonat kufitare pranë Turqisë, thanë Kombet e Bashkuara.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).