Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të prekurve nga covid-19 , janë regjistruar 108 raste dhe 3 vdekje në 24 orët e fundit

Mos i humb

Nisja e grevës së naftëtarëve në Ballsh, Mehmetaj: Qeveria Rama i përbuzi dhe i rrahu

sh-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan rreth nisjes së grevës të naftëtarëve në Ballsh.

Rusi, 177 viktima dhe mbi 8.000 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.176.286, ndërsa bilanci i viktimave në 20.722.

Forcat “Shigjeta” arrestojnë tre të rinj, njëri prej tyre mbante në çantë…

Forca e posaçme “Shigjetat” ka arrestuar tre të rinj që janë kapur me disa doza lëndë narkotike, si dhe ka sekuestruar një...

“Na fton për reflektim”, Meta citon profesorin e njohur: Pa një pjesëmarrje aktive të popullsisë dhe të të rinjve në veçanti, demokracia do të...

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të profesorit të njohur Bajram Hysa për demokracinë, duke dhënë edhe një mesash...

Tre qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi. 126 pacientë janë të shtruar në dy spitalet COVID, ndërsa janë konfirmuar pozitivë 108 raste.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rikujton të gjithë qytetarëve domosdoshmërinë për të zbatuar rregullat: Për vendosjen e maskës, ruajtjen e distancimit dhe higjienën vetjake dhe kolektive.

Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik informoi sot për situatën epidemiologjike në vend në 24 orët e fundit.

Ajo tha Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet qytetarëve të vendosin detyrimisht maskën në ambiente të mbyllura, sepse është një masë tejet efikase për të frenuar përhapjen e infeksionit dhe rrjedhimisht, uljen e të shtruarve në spital dhe fatalitetet nga COVID19.

Tre qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen, një 77-vjeçare dhe një 83- vjeçar nga Tirana me sëmundje bashkëshoqëruese dhe një 68-vjeçar nga Hasi pa sëmundje të tjera. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve.

Vijon të ketë rritje të të shtruarve në spital, megjithë të shëruarit që kanë lënë dy spitalet COVID në 24 orët e fundit.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 126 pacientë, 22 janë në terapi intensive dhe 12 pacientë janë të intubuar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 477 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 108 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 49 raste në Tiranë, nga 11 raste në Durrës, Kavajë, 9 në Fier, 7 në Shkodër, nga 3 raste në Krujë, Kurbin, Tropojë, Berat, Mallakastër, 2 në Peqin, nga 1 rast në Korçë, Vlorë, Tepelenë, Shijak.
Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 60 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 2523 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rikujton të gjithë qytetarëve domosdoshmërinë për të zbatuar rregullat: Për vendosjen e maskës, ruajtjen e distancimit dhe higjienën vetjake dhe kolektive. Shmangni çdo lloj grumbullimi, pasi janë rrezik për përhapjen e infeksionit.

Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.
Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për t’u lidhur me mjekun tuaj të familjes, të cilët ndjekin të prekurit nga virusi SARS COV2 dhe kontaktet e tyre.

COVID-19 – Statistika (23 Korrik 2020)
Testime totale 37311
Raste pozitive 4466

Raste të shëruara 2523
Raste Aktive 1820
Humbje jete 123

(Qarku Tiranë 64, Shkodër 20, Durrës 17, Fier 6, Elbasan 5, Vlorë 4, Kukës 3, Lezhë 1, Berat 1, Dibër 1, Korçë 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 941
Durrës 211
Shkodër 202
Vlorë 98
Lezhë 82
Korçë 64
Fier 52
Kukës 49
Elbasan 46
Berat 32
Gjirokastër 23
Dibër 20

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...

Navalny flet për herë të parë për helmimin: Pas kësaj qëndron Vladimir Putin, s’kam asnjë version tjetër!

Kreu i opozitës ruse, i njohur edhe si kundërshtari kryesor i presidentit Vladimir Putin, Alexei Navalny, flet për herë të parë publikisht...