Shqipëri, mbahet konferenca “Turqishtja, gjuha e tolerancës në Ballkan”

Mos i humb

Izraeli kërkon nga Britania përfshirjen e Bregut Perëndimor në marrëveshjen e tregtisë

Qeveria izraelite ka kërkuar nga Britania të përfshijë edhe Bregun Perëndimor të pushtuar në marrëveshjen dypalëshe të tregtisë, (AA). Sipas gazetës izraelite Hayom, kryeministri Benjamin...

Ngërçet për mungesë të gjyqtarëve, KLGJ letër Gjonajt: Kërkojmë ushtrimin me urgjencë të nismës për ndryshimet ligjore

Teksa gjyqi për Shullazin është shtyrë sërish, pas këtij ngërçi Këshilli i Lartë Gjyqësor i ka dërguar një shkresë për zgjidhjen e...

SHBA-ja ashpërson rregullat për mediat shtetërore kineze

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur pesë media shtetërore kineze, që veprojnë në SHBA, si “misione të huaja”, derisa ato janë kategorizuar si shpërndarëse të...

Libi, forcat e Haftarit vrasin 3 civilë në një port

Forcat besnike të komandantit renegat libian Khalifa Haftar vranë 3 civilë në portin e Tripolit, bëri të ditur të martën Qeveria e Pajtimit Kombëtar...

Në qytetin e Shkodrës është mbajtur konferenca “Turqishtja, gjuha e tolerancës në Ballkan”, që kishte në fokus fjalët e përbashkëta, me pjesëmarrjen e zyrtarëve të institucioneve turke dhe studiuesve nga vende të ndryshme, (AA).

Në ceremoninë e hapjes së konferencës ishte i pranishëm edhe ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, kryetari i Institutit të Gjuhës Turke Prof. Dr. Gürer Gülsevin, drejtori i Institutit “Yunus Emre” Shkodër, Zafer Kıyıcı, përfaqësues të institucioneve lokale në Shkodër, studiues, studentë dhe të ftuar të tjerë.

Ambasadori Yörük në fjalën e tij përshëndetëse tha se kjo konferencë mbart një kuptim të madh sa i përket lidhjeve gjuhësore dhe kulturore.

“Ne ndajmë elemente të përbashkëta gjuhësore me vendin tonë vëlla Shqipërinë, ku posedojmë një histori të gjatë dhe një prejardhje të gjerë kulturore. Turqishtja dhe shqipja përmbajnë më shumë se katër mijë fjalë, shprehje dhe idioma të përbashkëta. Mund të mendohet se kjo shifër e fjalëve të përbashkëta dyfishohet nëse marrim parasysh vëllezërit tanë shqiptare që jetojnë në një pjesë të madhe të gjeografisë së Ballkanit. Turqishtja ka një histori rreth pesëshekullore në këtë gjeografi”, tha ambasadori turk.

Ambasadori Yörük theksoi se turqishtja ka lënë gjurmë të thella në Ballkan dhe është pasqyruar në botën mendimit në rajon. “Një përbërës të rëndësishëm në lidhjen tonë të fortë ende sot me popujt e Ballkanit e krijon edhe prania e fjalëve tona të përbashkëta. Me vëllezërit tanë shqiptarë nuk kemi të përbashkëta vetëm elementët gjuhësore, ne gjithashtu ndajmë edhe kulturën e tolerancës me ta”, u shpreh më tej ambasadori turk.

Drejtori i Institutit “Yunus Emre” Shkodër, Zafer Kıyıcı, tha se me shtrirjen osmane në rajon mijëra fjalë turke hynë në gjuhët e Ballkanit.

“Shteti Osman filloi një zhvillim serioz dhe aktivitete kulturore në rajon në strukturën e tij shoqërore, rendin shtetëror, edukimin dhe filozofinë e pasur të artit. Bashkëjetesa në më shumë se 500 vite ka prekur çdo fazë të jetës dhe kultura është transferuar përmes koncepteve dhe termave në të gjitha fushat. Efekti i turqishtes në gjuhët ballkanike nuk është i kufizuar vetëm në shkëmbimin e fjalëve, proverbat dhe idiomat turke përdoren në zonën e Ballkanit identike ose me disa ndryshime tingujsh, ose duke u përkthyer në gjuhën përkatëse”, tha ai.

Gjatë konferencës paraqiten kumtesat e tyre studiuesit nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...