Shqipëri, tryezë diskutimi për menaxhimin e sezonit turistik

Mos i humb

WhatsApp njofton arritjen e 2 miliardë përdoruesve në të gjithë botën

Aplikacioni i mesazheve në pronësi të “Facebook”, “WhatsApp”, njoftoi se ka mbi dy miliardë përdorues në të gjithë botën. Ndërsa kompania nuk konfirmoi numra...

Haradinaj-Kurtit: Kërko heqjen e taksës për kontratën e njohjes së kufijve

Përmes një postimi në facebook, ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj shprehet nga Albin Kurtit se ky i fundit duhet të ofertojë për heqjen e...

Ish-komandanti i FSK-së e quan mision të pamundur planin e Kurtit për shërbim ushtarak

Shërbimi ushtarak i obligueshëm, të cilin kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka paralajmëruar se do ta jetësojë gjatë qeverisjes së tij, po konsiderohet...

Kinë, rritet në 2.120 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë ka bërë të ditur se numri i të vdekurve nga shpërthimi i koronavirusit të ri (Covid-19)...

Përfaqësues të disa ministrive në Shqipëri realizuan sot një takim me 12 prefektët e vendit për problematikat e vitit turistik 2018 dhe zbatimin e planit të masave për një turizëm cilësor dhe me standarde gjatë vitit 2019.

Në aktivitetin që u zhvillua në ambientet e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Shqipërisë, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, tha se viti i kaluar ishte i suksesshëm lidhur me sigurinë në det.

Lidhur me problematikën e zhurmave në zonat turistike, Klosi tha se “Është një shqetësim që na vjen nga grupet e turoperatorëve përsa i përket implementimit të vendimit të Këshillit të Ministrave për lejimin ose jo të muzikës në zonat turistike. Prefektët kanë rëndësi të veçantë për të nxitur kryetarët e bashkive për të marrë vendime ashtu siç ligji e kërkon përpara fillimit të sezonit”, deklaroi Klosi.

Sipas tij, është detyrë e përbashkët që në qytetet turistike të mbipopulluara muzika të mos përbëjë shqetësim për komunitetin.

Klosi tha se prefektët duhet të ushtrojë kontrolle përsa i përket mungesës së librezave shëndetësore, mungesës së analizave të ujit, produkteve dhe mungesës së kushteve sanitare. Gjithashtu gjatë sezonit të ardhshëm, ministri Klosi theksoi se do të organizohet një kalendar festash që do të shtrihet gjatë gjithë sezonit turistik.

Ndërsa ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në këtë aktivitet tha se ky vit është shumë i rëndësishëm për Shqipërinë, pasi pritet hapja e negociatave me Bashkimin Evropian (BE).

“Një sezon i mirë turistik është një kontribut për një imazh të mirë të vendit, imazh që është i rëndësishëm për të ndikuar në një vendim pozitiv të vendeve anëtare të BE-së. Këtu duhet të luajmë të gjithë një rol lidhur me imazhin e Shqipërisë, që përmes miliona qytetarëve të huaj që vizitojnë Shqipërinë ne mund ta përcjellim në rrugën më të mirë këtë imazh. Vitin e kaluar sipas Institutit të Statistikave (INSTAT) kanë qenë 11.2 milionë qytetarë shqiptarë dhe të huaj që kanë vizituar Shqipërinë gjatë sezonit turistik”, u shpreh Lleshaj.

Sipas tij gjatë organizimit të sezonit turistik roli i prefektëve do të jetë qendror dhe do të koordinojnë punën mes gjithë agjencive të tjera që reagimi i strukturave shtetërore të jetë si një i tërë.

Duke folur për problematikën e qarkullimit rrugor gjatë sezonit turistik, Lleshaj tha se duhet të merren masa që tani për të shmangur problematikat e mundshme.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.

Kinë, tek të sëmurët e trajtuar vërehet sërish koronavirusi i ri

Në kryeqytetin Chengdu të rajonit Sichuan të Kinës, tek një i sëmurë që kishte përfunduar trajtimin është vërejtur sërish koronavirusi i ri...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...