Shtyhet mbledhja e Komisionit të Ligjeve/ Opozita tërhiqet nga pragu 5%! PS: Shumë i ulët 2%

Mos i humb

Ardi Veliu: Dora kriminale i mori jetën Arbenit!

Është përkujtuar mesditën e sotme në Berat 20-vjetori i rënies në krye të detyrës i ish/drejtuesit të lartë të Policisë së Shtetit,...

Kush është 52-vjeçari që u vetëvra në Komisariatin e Durrësit

Zbulohet identiteti i 52-vjeçarit, që vrau veten brenda Komisariatit të Durrësit. Në fund të jetës shtetasi Tonin Tuci, i shoqëruar për dhunë...

Situata e zjarreve, drejtori i AKMC: Shumica e vatrave kanë qenë të qëllimshme

Drejtori i përgjithshëm i AKMC-së (Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile), Haki Çako, në një deklaratë për media rreth situatës së zjarreve është...

Gazment Koduzi: Spitali Covid 4 i mbyllur, ishte mashtrim i Edi Ramës

Eksperti i Shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi, ka qenë sot në ambientet e spitalit Covid 4, ambientet e ish-Universitetit Kristal të inauguruar...

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit është shtyrë për në orën 18:00 për të diskutuar për projektligjin e opozitës parlamentare për listat e hapura dhe ndalimin e koalicioneve.

Ky komision u mblodh online paraditen e sotme, ku deputeti i opozitës Korab Lita, kërkoi uljen e pragut nga 5% që e kërkuan në fillim në 2%, pra duke e ulur me 1% krahasuar me atë që është aktualisht 3%.

Propozoj që në pikën 2 të nenit të parë, të bëhet jo më pak se 5% të votave të vlefshme por 2% të votave të vlefshme. Pragu 5% dhe ndalimi i koalicioneve ngushtojnë hendekun. Pragu 2% e plotëson më së miri nevojën e shfaqur” tha ai.

Nga PS, Klotilda Bushka e ka komentuar këtë nivel pragu si shumë të ulët.

‘’Në lidhje me propozimin për amendim të nenit 1, edhe duke ju referuar edhe eskpertëve dhe diskutantëve. Pragu 5% konsiderohet frenues. Por 2% është një çështje që ka nevojë për diskutim të përbashkët të relatorëve.

Duhet analizë, pse arrihet në këtë nivel dhe jo në një tjetër. Mua më duket nivel i ulët lidhur me propozimin që kemi marrë në fillim për pragun elektoral 5%. ‘’– tha Bushka

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...