Si do të ndryshojnë aeroportet deri në vitin 2030-të

Mos i humb

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

BE nuk bie dakord/ Borrell: Nuk ka akoma asnjë marrëveshje mbi sanksionet kundër Bjellorusisë

BRUKSEL– Diplomati i lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka deklaruar se kryediplomatët e vendeve anëtare të bllokut nuk kanë mundur të...

I dënuar për drogë, Interpol ekstradon nga Greqia 29-vjeçarin nga Durrësi

Ekstradohet nga Greqia, një 29-vjeçar i dënuar me 4 vite burg, për kultivimin të bimëve narkotikëve. Në kuadër të bashkëpunimit dhe koordinimit...

Elementët tregues të përgjegjshmërisë

https://youtu.be/k6p9E8ZkhwM Titulli: Elementët tregues të përgjegjshmërisëAutor: Muhamed Ratib NabulsiPërkthyes nga arabishtja: Nasuf HoxhaRedaktor: Hasan BaftijariRedaktor gjuhësor: Ermira...

CNN Travel mblodhi mendimet e ekspertëve të industrisë së aviacionit për të kuptuar se si aeroportet do të ndryshojnë gjatë dekadës së ardhshme.

Ata tregojnë se deri në vitin 2030, shumica e aeroporteve do të jenë në gjendje të identifikojnë vizitorët duke përdorur të dhëna biometrike. Kjo do të thotë që udhëtarët nuk do të duhet të tregojnë pasaportën e tyre. Kjo do të ndikojë në shpejtësinë e akomodimit në aeroplan.

Një aspekt tjetër – inteligjenca artificiale do të përdoret në mënyrë aktive.

Sipas ekspertëve, kjo teknologji do të bëj inspektimin e bagazheve dhe çantave, si dhe në monitorimin e gjendjes së shkallëve lëvizëse. Për shembull, sistemi do të dërgojë një sinjal në rast të një ndalese të paplanifikuar.

Ndryshimi i tretë – aplikacionet celulare do të bëhen më të dobishme, ato do të japin më shumë informacion.

Ekspertët e intervistuar nga CNN Travel thonë se në 10 vjet, aplikacionet e lëvizshme do të ofrojnë të dhëna për motin, opsionet e parkimit në aeroport, mënyrat më të drejtpërdrejta dhe të përshtatshme për të hyrë brenda dhe më shumë.

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm ka të bëjë me risitë teknologjike në kullën e kontrollit. Për shembull, do të ketë sisteme që do të drejtojnë aeroplanët në pistë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vdes 54 vjecari sepse konsumonte çdo ditë karamele me mente dhe likuaricia

Një punëtor ndërtimi në shtetin amerikan të Massachusetts vdiq për shkak të një zakoni të pashembullt – ai hante çdo ditë karamele...

VV dhe LDK nuk e votojnë, dështon sërish projektligji për vlerat e UÇK-së

As sot nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së. Projektligji në fjalë në Kuvendin...

Rëndohet bilanci, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 124 raste të reja

Është rënduar sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë viktimë, kanë ndërruar jetë tre...

Fiq Të Thatë Me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore E Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...