Si të qetësoni një fëmijë të llastuar dhe të tërbuar: Ja 5 këshilla nga pediatri!

Mos i humb

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Mjeku i njohur Roland Xhaxho i prekur nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar lajmin se mjeku i njohur Roland Xhaxho është shtruar në spitalin Infektiv në Tiranë, pasi ka rezultuar...

Covid-19/ 53 mijë të vdekur në mbarë botën, ja 10 vendet me numrin më të lartë të viktimave

Numri i të vdekurve në mbarë botën nga koronavirusi rritet dita ditës. Europa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendet më...

U gjend e vdekur dhe e dekompozuar në lumë 48-vjeçarja.

Një 48-vjeçare është gjetur e mbytur në lumë mbrëmjen e sotme. Kufoma e gruas është gjetur në lumë,në afërsi të Urës së...

Fëmija që bërtet në dyshemenë e shitores apo refuzon të ngritet nga dyshemeja e autobusit … shumica e prindërve e kanë përjetuar këtë tmerr.

Edhe ata që kanë menduar se bëhet fjalë për fëmijë të llastuar së shpejti e kanë kuptuar realitetin pasiqë janë përballur vetë me të.

Shpërthimet nga tërbimi tek të vegjlit janë të shpeshta, madje janë pjesë e rëndësishme e shëndetit emocional dhe psiqik.

Fëmijët e vegjël nuk dinë si të kontrollojnë ndjenjat andaj edhe shpesh dalin nga kontrolli./Femra.net/

Reagimet instinktive të prindërve janë ndërprerja e shpërthimit nga tërbimi mirëpo ekspertët mendojnë se duhet bërë të kundërtën.

Është më mirë që fëmija të çlirojë tensionin nga ndjenjat negative sesa t`i mbajnë brenda tyre, pasiqë ashtu do të çlirohen nga stresi dhe emocionet negative që të mund të vazhdojnë me aktivitetet e tyre normale.

Madje, çlirimi nga stresi nëpërmjet vajit është tërësisht në rregull pasiqë lotët e njeriut përmbajnë kortizol, hormoni i stresit dhe pas çlirimit të nervozës ndjehet edhe më mirë.

Dobia tjetër e tërbimit është gjumi më i mirë pasiqë shkencëtarët pohojnë se fëmija do të bëjë gjumë më të mirë nëse çlirohet nga energjia negative.

Fëmija tërbohet kur dëgjon “jo”? Duhet që t`i mësoni se ku janë kufijtë e sjelljes së hijshme dhe të pahijshme, sigurisht që fëmija me vaj do të tentojë të fitojë atë që dëshiron por ju duhet të ngeleni në pozitën e prindit dhe mos të dorëzoheni.

Me kohë, me ndihmën e prindërve, fëmija do të mësojë se si të kontrollojë ndjenjat. Nëse kjo nuk ndodh atëherë prindi me përqafime dhe fjalë të mirë duhet ta qetësojë fëmijën, ashtu do të ndjehet sigurtë dhe do të mund të shprehë ndjenjat.

Këshillat e arta:

Mos u bërtitni fëmijëve – nuk ka efekt
Mos i përqeshni – ua nënvlerësoni ndjenjat
Mos i imitoni dhe mos u tallni – të njejtën do ua bëjnë fëmijëve të tjerë
Mos i dënoni – mund të shuajë ndjenjat në të ardhmen
Mos u ofroni shpërblime për dëgjueshmëri – ashtu do të mësohen të manipulojnë me të tjerët./Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Filipine, 21 mjekë të vdekur nga COVID-19

AnkaraSë paku 21 mjekë kanë vdekur në Filipine për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10...

Manastirliu: Shërohen 4 infermierë dhe një mjeke nga COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë...