Sindikatat: Sigurimet shëndetësore të ndajnë nga 500 franga për të gjithë

Mos i humb

Zvicër : Nuk do të pranohen në klasë nxënësit që kanë pushuar në vendet me rrezik

Nxënësit që sapo janë kthyer nga një vend me rrezik ku kanë kaluar pushimet verore, nuk kanë çfarë të kërkojnë në klasë....

Astronautët amerikanë fillojnë udhëtimin drejt Tokës

Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken kanë shkëputur kapsulën e tyre Dragon Endeavour nga stacioni hapësinor ndërkombëtar për të filluar udhëtimin...

Kosova blen oksigjen nga Serbia

Kur do  të ndahemi prej ksaj serbie! Këta pushtetarë le që shkelin mbi gjakun e dëshmorve por edhe neve të gjallëve na poshtrojnë. Pse...

Afganistan, të paktën 16 të vdekur nga përmbytjet

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit. Në një deklaratë...

Sipas shoqatës Santésuisse, fondi rezervë i të gjitha kompanive të sigurimeve shëndetësore aktualisht “peshon” 8.3 miliardë franga . Dhe, kjo rezervë është shumë e madhe, thotë kryetari i Konfederatës Sindikale të Zvicrës (SGB).

Prandaj, sipas tij, 5 miliardë nga kjo shumë mund të shpërndahen direkt te popullata. “Kjo do të ishte mesatarisht rreth 500 franga për person, ose 2,000 franga për një familje prej katër anëtarësh. Kjo është një bazë e mirë për të mbështetur popullsinë dhe konsumin”, thotë Maillard

Interes i madh për fondet rezervë

Por, sindikatat nuk janë të parat që kanë shprehur “oreksin” për rezervat e sigurimeve shëndetësore gjatë krizës. Spitalet po ashtu kanë kërkuar dëmshpërblim për humbjen e fitimeve pas bllokimit, kur nuk lejoheshin të kryenin operacione.

Ndërkaq kompanitë e sigurimeve mbrohen nga këto pretendime. “Në fund të fundit, rezervat kanë kuptim vetëm për një pandemi sikur kjo tani”, thotë Matthias Müller nga Santésuisse.

Në këtë krizë, ato (sigurimet) kanë garantuar se nuk do të ketë rritje të premisë së sigurimit shëndetësor për shkak të virusit të koronës. Kjo madje vlen edhe për një valë të dytë ose të tretë. Edhe atëherë,  këto rezerva janë ato që garantojnë se nuk do të ketë rritje të premisë për shkak të koronavirusit”, thotë Müller.

Kriza e koronës është gjithsesi shumë e ndryshme nga krizat e mëparshme, siç ka qenë kriza financiare dhe ekonomike, ka thënë për mediat Daniel Lampart, kryekonomisti i SGB: “Kjo krizë ndryshon nga krizat e tjera, pasi ndikon në mënyrë të veçantë tek punëtorët me paga të ulëta”, ka thënë ai.

Të përfitojnë punëtorët me paga më të ulëta

Punonjësit në shitje, industrinë e hotelerisë apo floktarët janë veçanërisht të goditur sepse paga e tyre edhe pa këtë krizë ishte shumë e ulët. Nëse tani për shkak të krizës atyre u është caktuar puna me kohë të shkurtër, atyre u paguhet vetëm 80 për qind e pagave që kishin.

Presidenti i SGB Maillard kërkon që personat me të ardhura të ulëta të kenë një kompensim prej 100 për qind. Përndryshe ata do të kenë vështirësi për të paguar të gjitha faturat në fund të muajit.

Me forcimin e fuqins blerëse rritet ekonominë – në parim, punëdhënësit nuk kanë asgjë kundër kësaj. Por jo në këtë mënyrë, thotë kryekonomisti i shoqatës zvicerane të punëdhënësve, Simon Wey: “Sepse kjo do të kishte efektin e gabuar nxitës dhe do të krijojë stimuj të rrejshëm”.

Problemi i pagave të plota edhe për punën me kohë të shkurtër do të diskutohet ende në Parlament. Në tryezë tashmë janë disa përpjekje nga e majta me këtë kërkesë janë. SGB, nga ana tjetër, tani dëshiron të paraqesë kërkesat e saj në Këshillin Federal.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fundosja e varkës në Himarë, gjendet e mbytur gruaja

Është gjetur e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...