Siri, 146 civilë të vrarë pavarësisht vendimit të KS-OKB

Mos i humb

Pandemia në Kosovë, rreth 40 mijë persona humbën vendin e punës

Prej muajit mars të këtij viti edhe kur filloi pandemia Covid-19, besohet se në Kosovë kanë humbur punën rreth 40 mijë persona,...

Vërshime në Zvicrën lindore pas shirave të mëdha

Gjatë natës nga e hëna në të martë, shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur veçanërisht fuqishëm Zvicrën Lindore. Shiu më i madh brenda...

Raporti i qeverisë, Kina investime rekord për hidrokarburet në vitin 2019

Investimet e Kinës në aktivitetet e kërkimit të naftës dhe gazit arritën një rekord prej 11,76 miliardë dollarë në vitin 2019, sipas...

Maqedonia e Veriut raporton 75 raste të reja me COVID-19 dhe 5 vdekje

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve ka regjistruar 75 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar në 11.202...

Mes datave 25 shkurt dhe 2 mars në Siri, përkundër vendimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për “armëpushim humanitar” janë vrarë 146 civilë, nga të cilët 38 fëmijë dhe 21 gra, thuhet në raportin e Rrjetit Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR).

Në raportin e SNHR-së thuhet se 146 civilë janë vrarë në sulmet e kryera gjatë 6 ditëve të para pas 24 shkurtit, vendimit të KS-OKB-së për armëpushim për civilët në gjithë Sirinë. Në raport thuhet se në sulmet ajrore dhe tokësore të regjimit janë vrarë 114 civilë nga të cilët 22 fëmijë dhe 16 gra.

Në sulmet ajrore të avionëve luftarakë rusë, të cilët ofrojnë mbështetje ajrore për regjimin e Asadit, sipas raportit jetën e kanë humbur 5 civilë ndërsa në bombardimet e forcave të koalicionit kundër organizatës terroriste DEASH kanë vdekur gjithsej 16 civilë nga të cilët 10 fëmijë dhe 4 gra.

Sipas raportit DEASH-i ka vrarë 5 civilë, 4 prej tyre fëmijë kurse në sulmet nga palët e paidentifikuara kanë humbur jetën gjithsej 6 civilë nga të cilët 2 fëmijë dhe 1 grua.

Për 6 ditë janë kryer 87 sulme me bomba fuçi

Sipas raportit të SNHR-së, helikopterët e regjimit në 6 ditët pas 24 shkurtit kanë kryer 87 sulme me bomba fuçi, 83 prej tyre ndaj zonës rurale të Damaskut ku ndodhet edhe Guta Lindore ndërsa 4 ndaj zonës rurale të Hama-s.

Kujtojmë se më 24 shkurt KS-OKB miratoi një rezolutë për armëpushim të paktën një mujor në Siri në mënyrë të arritjes së ndihmave humanitare si dhe evakuimin e personave të sëmurë rëndë dhe të plagosurve nga Guta Lindore e cila gjendet nën rrethimin e regjimit.

Në Gutën Lindore, e cila është nën kontroll të opozitës, jetojnë rreth 400 mijë civilë. Ky rajon në marrëveshjen në Astana u shpall zonë e deeskalimit të përleshjeve. Përskaj kësaj, pjesëtarët e regjimit të Asadit, vendi garantues i së cilës është Rusia, nga muaji prill i vitit të kaluar intensifikuan rrethimin ndërsa muajt e fundit edhe sulmet.

Kriza humanitare në Gutën Lindore nga dita në ditë përkeqësohet ndërsa mijëra civilëve u nevojitet evakuim. Shumica e civilëve të cilët duhen evakuuar urgjentisht përbëhen nga fëmijët dhe persona të sëmurë nga kanceri.

Përveç kësaj, shumë fëmijë në Gutën Lindore kanë vdekur si pasojë e urisë dhe pamundësisë për të patur qasje në barna./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...