Siri, nga sulmi me auto-bombë vdesin 6 civilë në Tal Abyad

Mos i humb

Zingraf: Respektoni marrëveshjen e 5 Qershorit! Aktorët të bashkëpunojnë

U bëj thirrje të gjithë aktorëve të bashkëpunojnë për implementimin ligjor të ndryshimeve kushtetuese në Kodin Zgjedhor si dhe të respektojnë marrëveshjen...

Meta: Askush të mos mendojë se me forma të reja shantazhi e presioni mund të rikthejë nenin e ‘Agjitacionit dhe Propagandës’!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, reagon për situatën aktuale të lirisë së medias në Shqipëri, duke u shprehur se faktet tronditëse të censurës dhe...

Ulje e detyruar, helikopteri ushtarak shqiptar zbarkon në Itali/ Media italiane: Një imazh që do të mbetet i gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve

“Është një imazh që do të mbetet i gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve. Panorama e shkëlqyeshme e një fushe të Casentino...

Kryeministri i Kosovës thotë se nuk e përkrah nismën

Kryeministri i Kosovës ka mohuar të jetë përkrahës i idesë së Shengenit Ballkanik. I pari i Qeverisë, Avdullah Hoti...

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën, duke përfshirë edhe tre fëmijë, ndërsa shtatë të tjerë janë plagosur në një sulm me bombë në pjesën verilindore të Sirisë, (AA).

Automjeti i ngarkuar me eksplozivë shpërtheu në juglindje të qytetit Tal Abyad, tha një burimi i sigurisë i cili kërkoi të mbetet anonim për shkak të kufizimeve për prononcim në media.

Forcat lokale të sigurisë dyshojnë se grupi terrorist PKK/YPG mund të jetë përgjegjës për sulmin.

Burimi thotë se katër nga civilët e plagosur, të cilët ishin në gjendje kritike, u sollën në Turqi.

Tal Abyad u pastrua nga terroristët gjatë operacionit “Burimi i Paqes”, i cili u nis më 9 tetor të vitit 2019. Aksioni ushtarak u iniciua për të eleminuar terroristët e YPG/PKK-së nga veriu i Sirisë në lindje të lumit Eufrat, për të siguruar kufijtë e Turqisë, për të ndihmuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe për të siguruar integritetin territorial të Sirisë.

Që atëherë, Turqia ka arritur marrëveshje me SHBA-në dhe Rusinë për të detyruar grupin terrorist të tërhiqet nga zona e sigurt e planifikuar.

Megjithatë, terroristët e PKK/YPG kanë vazhduar të kryejnë sulme në qarqet Tal Abyad dhe Ras al-Ayn pavarësisht se u tërhoqën nga zonat sipas marrëveshjes së arritur mes Turqisë dhe SHBA-së më 17 tetor.

Në fushatën e saj terroriste mbi 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e 40.000 njerëzve, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG është dega e saj në Siri.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Në ‘luftë’ prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban

Që prej vitit 1949 nuk kanë një marrëdhënie diplomatike, madje e konsiderojnë njëra- tjetrën armike, e megjithatë në këtë situatë të vështirë...