Siri, vriten 5 civilë nga sulmet ajrore ruse në Idlib

Mos i humb

Bill Gates: Vaksina kundër Covid të shpërndahet në bazë globale

Miliarderi amerikan, Bill Gates ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në bazë...

Yuri Kim : Përpjekje për konensus për zgjedhoren

Konsensusi në Reformën Zgjedhore ende duket larg teksa tashmë është situate post- afat. Palët shkelën afatin e 31 majit...

Maqedoni e Veriut, 89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga koronavirusi

Gjithashtu në këtë periudhë kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar numrin e vdekjeve në 140. Ministria e...

Kosovë : Ahmeti thotë se leja e BIK-ut për Xhaminë e Madhe do të shqyrtohet brenda afateve

Çështja e ndërtimit të Xhamisë së Madhe apo Qendrore në Prishtinë, ka disa vite që ka qenë njëra ndër temat më të...

Pesë civilë u vranë në sulmet ajrore ruse në zonat e banuara në rajonin e de-eskalimit në Idlib të Sirisë, njoftoi sot agjencia e Mbrojtjes Civile (Helmetat e Bardha).

Tre civilë u vranë në fshatin Rami dhe dy të tjerë në Maarshimshan, bëri të ditur Mbrojtja Civile.

Sipas Observatorit të opozitës siriane për aviacionin, avionët luftarakë rusë kanë shënjestruar fshatrat Rami, Jibala dhe Maarshimshan që nga nata e kaluar.

Fshatrat bëjnë pjesë në rrethin Kafr Nabl të provincës Idlib, e cila u përcaktua si pjesë e zonës së de-eskalimit në marrëveshjen e Turqisë të dakorduar me Rusinë në fund të vitit 2018.

Që atëherë, më shumë se 1.300 civilë janë vrarë në sulme nga regjimi dhe forcat ruse në zonën e de-eskalimit.

Rreth një milion njerëz janë detyruar të largohen nga zonat e qytetit të prekura nga konflikti duke u përpjekur të gjejnë strehim në zona më të sigurta në pjesën veriore të qytetit që kufizohet me Turqinë.

Qeveria turke ka ndjekur një politikë me “dyer të hapura” për sirianët që nga shpërthimi i luftës së përgjakshme.

Në Turqi aktualisht janë akomoduar rreth 3.6 milionë sirianë, të cilët me padurim presin të kthehen në shtëpi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...