Ballina Bota Siri, vriten 5 pjesëtarë të milicisë shiite të mbështetur nga Irani

Siri, vriten 5 pjesëtarë të milicisë shiite të mbështetur nga Irani

32
0

Pesë pjesëtarë të milicisë së mbështetur nga Irani u vranë sot në Sirinë e shkatërruar nga lufta, bëri të ditur agjencia iraniane e lajmeve “Mehr”.

Agjencia tha se pesë anëtarët e Divizionit Fatemiyoun, një milici afgane shiite e lidhur me Gardën Revolucionare të Iranit, u vranë në përleshjet, por pa specifikuar se ku ndodhën përplasjet.

I mbështetur nga Teherani, Divizioni Fatemiyoun (Liëa Fatemiyoun) përbëhet pothuajse ekskluzivisht nga luftëtarët afganë shiitë.

Irani është shtëpia e rreth tre milionë afganëve, shumica e të cilëve janë larguar nga persekutimi dhe konflikti në vendin e tyre.

Deri më sot, rreth 2.400 ushtarë iranianë janë vrarë në Siri, të cilët kanë luftuar së bashku me forcat e regjimit të Asadit që nga fillimi i konfliktit në vitin 2011./Rtv Islam/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here