Srebrenicë, arkivolet e gjelbërta dëshmojnë për gjenocidin e korrikut 1995

Mos i humb

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Kamerun, 18 civilë humbin jetën në sulmin e Boko Haram

Të paktën 18 civilë u vranë në një sulm që i atribuohet grupit Boko Haram. Sulmi u zhvillua mbrëmë...

Gjermania regjistron numër rekord të prekurish që nga maji

Gjermania regjistroi sot numrin e saj më të lartë të infeksioneve të reja me koronavirus për një periudhë tremujore, tha instituti qeveritar...

​Kriza e COVID-19 ngadalësoi aktivitetin e bankave evropiane

Bankat kryesore evropiane pësuan një ngadalësim të aktivitetit të tyre në pranverë për shkak të masave të kontrollit antiCOVID-19 dhe po vendosin...

Arkivolet e gjelbërta me mbetjet e nëntë viktimave të gjenocidit të korrikut të vitit 1995 në zonën e Srebrenicës dëshmojnë për krimin e tmerrshëm të kryer në këtë qytet në lindje të Bosnjë e Hercegovinës.

Njëri pranë tjetrin janë radhitur, Seadi, Alija, Hasani, Hasibi, Zuhdija, Bajro, Ibrahimi, Salko dhe Kemali. Ata dëshmojnë për vuajtjet më të mëdha masive në kontinentin evropian që nga Lufta e Dytë Botërore, gjenocidi në Srebrenicë në korrik 1995.

Trupat e tyre të pakompletuara sot nga salla e ish-fabrikës së baterive në kompleksin e Qendrës Memoriale Potoçari në Srebrenicë do të dërgohen në varrezat Musala të Qendrës Memoriale.

Ata do të gjejnë prehjen përfundimtare nesër, pas 25 vjetësh në kërkim të eshtrave të tyre.

Në 25-vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës, nëntë viktima do të varrosen në varrezat e Qendrës Memoriale.

Salko Ibisheviç është viktima më e re që do të varroset në varrezat e Qendrës Memoriale këtë vit. Ai ishte vetëm 23-vjeç kur u vra. Eshtrat e tij u gjetën në varrin sekondar masiv në Liplje, në komunën e Zvornikut në vitin 2001.

Viktima më e vjetër që duhet të varroset është Hasan (Alije) Peziç nga Pustosha afër Vlasenicës. Ai ishte 70-vjeç kur u vra dhe u zhduk në vitin 1995 në zonën Kozluk. Trupi i tij u zhvarros nga një varr masiv në Kozluk në vitin 1999.

Në varrezat e Qendrës Memoriale të Potoçarit këtë vit do të varrosen: Sead (Huso) Hasanoviç, i lindur në vitin 1971 në Krivaça, Alija (Bekto) Suljiç, i lindur në 1969 në Poznanoviçi, Hasan (Alija) Peziç, i lindur më 1925 në Pustoshe, Hasib (Shaban) Hasanoviç, i lindur në vitin 1970 në Sllatinë, Zuhdija (Suljo) Avdagiç, i lindur më 1947 në Nova Kasaba, Bajro (Ramo) Salihoviç, i lindur në 1943 në Voljavica, Ibrahim (Hamid) Zukanoviç, i lindur më 1941 në Sasama, Salko (Ahmo) Ibisheviç, i lindur më 1972 në Lubovija dhe Kemal (Husein) Musiç, i lindur më 1968 në Glogovë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...