Studentët protestojnë për mosformimin e Qeverisë

Mos i humb

Mblidhet Asambleja Socialiste e Gramshit, Balla: Opozita Meta-Basha kërkon alibi për humbjen e radhës. PS, aleancë vetëm me qytetarët

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla mori pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Gramshit. Në fjalën...

Salih Mustafa paraqitet para Speciales të hënën

Të hënën, më 28 shtator në orën 15, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do...

E kërcënon me thikë dhe i vjedh paratë 18-vjeçarit, në pranga 1 person në Lushnjë

Policia e Lushnjës ka arrestuar një person, ndërsa ka shpallur në kërkim një tjetër, pasi dyshohet se nën kërcënimin e thikës, i...

Kryesia shqiptare e OSBE takim special për konfliktin Azerbajxhan-Armeni: Të ndalen menjëherë luftimet

Kryesia shqiptare e OSBE-së ka zhvilluar një takim special në lidhje me konfliktin mes Azerbajxhanit dhe Armenisë. Shqipëria, si...

Me moton “Boll ma se jemi lodhur”, një grup studentesh të Universitetit të Prishtinës kanë mbajtur një protestë artistike si reagim për mosformimin e Qeverisë.

Në shenjë revolte për mosformimin e Qeverisë, këta studentët vendosen para hyrjes së Kuvendit mbishkrime “Boll luajtët”.

E njëri nga studentet i revoltuar tha se të rinjtë po largohen nga vendi shkaku i mospasjes së një jetë të mirë në Kosovë.

“Nuk jemi duke pa avancim në asnjë sferë, degradim në arsim, degradim në politikë, degradim në zhvillim ekonomik, zbrazja e Kosovës, po ju garantoj prej marsit çdo i ri që ka mundësi, çdo i dijshëm, çdo njeri që ka një potencial Gjermania na ka dhënë një mundësi me u kualifikuar në Gjermani. Ne do të ikim me u kualifikuar, klasa e njerëzve të mirë ka me ikë, për atë arsye vendi është duke shkuar drejt kolapsit, nëse nuk votohet buxheti ka me pas edhe trazira më të mëdha, jo vetëm bullëzimi që kemi me ua bërë në rrugë përfaqësuesve të popullit, po çka s’kemi me ju bë”, tha njëri nga studentët.

“Nuk do t’i lëmë të qet të rrinë as në kafenetë e Prishtinës, as në rrugët e Prishtinës, përderisa nuk na jepni neve një rahati , po na shkaktojë kokëçarje për lojërat e tyre për pushtet. Ju garantojmë që ku t’i shohim në rrugë kemi me ju bë bullizëm, kemi me ju fishkëlluar, kemi me i ofenduar përderisa nuk punojnë për interesa”.

Pas përfundimit protestuesit u shpërndan të qetë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...