Studimi: Gripi mund të lehtësojë përhapjen e infeksionit të Covid-19

Mos i humb

Negociatat, Mazi kërkon ndihmën e Italisë

Shqipëria kërkoi ndihmën e Italisë që Konferenca e Parë Ndërqeveritare për negociatat të zhvillohet brenda presidencës gjermane. Kryenegociatori i...

Kapet i riu nga Afganistani në dalje të Pogradecit, ç’po kurdiste në “Benz” bashkë me një shqiptar

Policia e Korçës vijon operacionin “Perimetri”, ku së fundi ka goditur një  tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri...

HEC-et në Vjosë, Meta thirrje qeverisë: Merrni në konsideratë peticionin e 776 shkencëtarëve, e ardhmja s’është shkatërrimi

Presidenti Ilir Meta ka përuruar sot Qendrën Ndërkombëtare Shkencore dhe Kërkimore për Vjosën. Kreu i shtetit pohoi se do të mbështesë nismën...

Një studim i kryer prej dy nga institutet më prestigjoze në botë, ai Max Planck në Gjermani dhe Instituti Pasteur në Francë, ka treguar se ‘përplasja’ e pandemisë Covid dhe gripit mund të kontribuojë në dyfishimin e transmetimit të Covid. Hulumtimi, i botuar tashmë edhe në Medrxiv.org, ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve të ndryshëm pasi ai adreson një çështje thelbësore në funksion të së ardhmes së afërt: lidhjen e marrëdhënies midis koronavirusit dhe gripit.

Hulumtimi i lartpërmendur, gjithashtu i raportuar nga edhe nga South China Morning Post, ka treguar në fakt se si një pacient i infektuar me Sars-CoV-2 është mesatarisht i aftë të transmetojë Covid-19 te dy persona të tjerë. Por nëse i njëjti person do të kishte edhe grip, ai do të ishte në gjendje të ndihmonte virusin misterioz të lëvizte në trupat e katër ose pesë personave të tjerë.

Por në komunitetin shkencor ka mendime të ndryshme në lidhje me këtë temë.

Ka nga ata që besojnë se infeksioni i gripit mund të prodhojë një përgjigje imune tek pacientët dhe mund të sigurojë mbrojtje të pjesshme ndaj Covid. Të tjerë mendojnë diametralisht të kundërtën e kësaj. Këta të fundit argumentojnë se gripi vetëm mund ta përkeqësojë situatën, duke pasur parasysh që një pacient i bashkë-infektuar me covid dhe grip do duhet të luftojë kundër dy viruseve të ndryshëm në të njëjtën kohë. Jo vetëm kaq: disa simptoma të gripit, të tilla si kollitja dhe teshtitja, do të favorizonin përhapjen e koronavirusit të ri.

Në vitin 1918, pandemia e shkaktuar nga virusi H1N1 infektoi një të tretën e popullsisë së botës, duke vrarë 50 milion njerëz. Ajo u zhvillua me disa valë dhe dshumë shkencëtarë besojnë se vala më e keqe ishte ajo që ndodhin në kohën e gripit sezonal.

Një studim shumë më i fundit, i kryer në maj nga Google dhe Laboratori Cold Spring Harbour, zbuloi se gripi mund të rrisë sasinë e enzimave konvertuese të angiotenzinës në trupin e njeriut (ACE2). Kujtojmë që ACE 2 është receptori kryesor që përdoret nga koronavirusi i ri për tu lidhur me qelizat pritëse. Ndoshta kjo është edhe arsyeja që shumë mjekë në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara i nxisin qytetarët të vaksinohen kundër gripit para se të vijë dimri.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...