Suedi, sulmuesit thyejnë xhamat e xhamisë dhe hedhin mjete piroteknike

Mos i humb

SHBA, numri i viktimave nga COVID-19 rritet në 5.137

Numri i viktamve nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 5.137, pasi 1.047 persona kanë humbur jetën vetëm në...

Takimi online i NATO-s, ministrat e jashtëm pajtohen për masat kundër koronavirusit

Në takimin e parë online, ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s dakord mbi masat për të luftuar pandeminë e koronavirusit të...

Presidenti Thaçi i kërkon Vetëvendosjes mandatar të ri për kryeministër

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, përmes një letre zyrtare i ka kërkuar Kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje një emër të ri për ta...

“Irani nuk e fillon luftën, por i jep mësim atyre që e bëjnë këtë”

Zarif në një deklaratë i është përgjigjur presidentit amerikan Donald Trump i cili ka akuzuar Iranin për planifikimin e një sulmi kundrejt...

Një grup i panjohur sulmuesish mbrëmë sulmuan xhaminë Saffle në qytetin jugor suedez Karstad.

Xhamia e sulmuar ndodhet në kompleksin e Qendrës Kulturore Islame, kurse televizioni shtetëror suedez SVT raporton se sulmuesit thyen dritaret dhe hodhën mjete të fuqishme piroteknike në xhami.

Përveç dritareve të thyera, mjetet shpërthyese shkaktuan dëme materiale në brendësi të xhamisë, ndërsa drejtori i Qendrës Kulturore Islame Abdihak Adan e përshkroi sulmin si të frikshëm.

Adani tha se në xhaminë Saffle çdo ditë falen rreth 100 besimtarë.

Autoritetet kompetente kanë nisur hetime për sulmin, kurse policia në raportin paraprak thotë se është e mundur që akti të jetë kryer nga urrejtja./Rtv Drita/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).