Sulmi i radhës në Kabul, në objektiv ushtria

Mos i humb

Afganistan, vriten 19 pjestarë të organizatës terroriste DEASH

Gjatë një operacioni në rajonet Kapisa dhe Kunar të Afganistanit janeë vrarë 19 pjestarë të organizatës terroriste DEASH, (AA).

Vrasja në Rrëshen/ Familja Filopati hap dyert e mortit

Familjarët e Vladison Filopati dhe Esmeralda Filopati (33 vjeç), që kanë mbetur të vrarë në derë të shtëpisë së tyre në Kodër...

Izraeli do të ndërtojë 46 mijë njësi banimi në Bregun Perëndimor

Izraeli po planifikon të ndërtojë 46 mijë njësi banimi në Bregun Perëndimor të okupuar, tha të martën ministrja izraelite e Ndërtimit...

Fillon Forumi i 3-të Ndërkombëtar “Etnospor” në Antalya

Kryetari i Konfederatës Botërore "Etnospor", Bilal Erdoğan ka deklaruar se dëshirojnë që tashmë edhe sportet tradicionale të shihen me vlerën që meritojnë,...

Militantë të armatosur sulmuan një bazë të ushtrisë në afërsi të një akademie ushtarake në Kabul, duke vrarë të paktën 5 ushtarë.

Ministria afgane e Mbrojtjes tha se 10 ushtarë të tjerë u plagosën. Mësohet se sulmi u krye nga 5 militantë, katër prej të cilëve u vranë, ndërsa një përfundoi në pranga. Sulmi u mor përsipër nga Shteti Islamik dhe është i treti në Kabul në pak më shumë se një javë. Agresioni ndaj bazës ushtarake vjen pak ditë pas një sulmi kamikaz në qendër të qytetit që i kushtoi jetën të paktën 100 njerëzve.

Shteti Islamik dhe talebanët kanë intensifikuar sulmet e tyre ndaj objektivave në vend gjatë ditëve të fundit. Në sulmin ndaj bazës ushtarake u dëgjuan disa shpërthime dhe më pas breshëri armësh zjarri, ndërsa ushtarët luftonin kundër terroristëve.

Sipas autoriteteve, grupi i agresorëve kishte dhe kamikazë që hodhën veten në erë për t’i hapur rrugën të tjerëve që vinin pas. Megjithatë, burime të ushtrisë thanë se asnjë prej agresorëve nuk mundi që të shkojë përtej derës kryesore të akademisë, diçka që tregon përforcimin e ndjeshëm të masave të sigurisë pas sulmeve të fundit në kryeqytetin afgan./Top Channel/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...