Sulmohet bursa në Pakistan, të paktën 10 viktima

Mos i humb

Kosovë : Vdesin edhe 2 persona nga COVID-19

Nga Klinika Infektive, njoftojnë përmes një kumtese për media se dje më 1 korrik ka vdekur pacienti F.G i moshës 71-vjeçare nga...

Kryevirologu amerikan: Një valë akoma më e madhe Covid pritet që të vijë, nëse situata nuk mbahet nën kontroll

Drejtuesi i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shprehur se "Ndodhemi nën një pandemi...

Itali, “Ocean Viking” shpall gjendjen e jashtëzakonshme në bord

Anija humanitare “Ocean Viking”, që shpëtoi 180 migrantë në Detin Mesdhe, shpalli sot gjendjen e jashtëzakonshme në bord, në mes të tensioneve...

Sherr me sende të forta në Tepelenë, dy të rinj përfundojnë në spital

Dy të rinj janë përleshur me njëri tjetrin me mjete të mprehta dhe të forta pas një konflikti të çastit, e për...

Një sulm i militantëve në bursën më të madhe të Pakistanit ka përfunduar me vrasjen e të 4 autorëve por edhe disa rojave e këmbësorëve të rastit.

Një sulm i armatosur në bursën e Pakistanit la të hënën të paktën 10 veta të vrarë.

Sipas medieve vendëse, ngjarja u regjistrua rreth orës 10 të paradites në qytetin jugor të Karaçit.

Katër autorë të pajisur me granata dhe uniforma policie mësynë në portën e jashtme nëpërmjet parkingut duke qëlluar më pas pa dallim me armë automatike ndaj rojave dhe personave që qëndronin jashtë institucionit financiar.

Policia njoftoi se nga shkëmbimi i zjarrit u ekzekutuan katër të dyshuarit dhe vijoi për disa orë operacioni i krehjes së zonës për elementë të tjerë kriminalë.

Mes viktimave rezultuan edhe katër rojat e sigurisë, 1 polic dhe 1 këmbësor që ndodhej pranë godinës, ndërkohë që disa persona morën plagë nga armët.

Sulmi me natyrë terroriste ndodhi në qendrën financiare të vendit ku operojnë selitë e disa bankave private.

Pavarësisht situatës, drejtuesi i institucionit financiar vendosi të mos e ndërpresë aktivitetet.

Në ambientet e bursës më të madhe dhe të vjetër të Pakistanit punojnë rreth 3 mijë persona.

Autorët mësohet se ishin përgatitur për vrasje në masë dhe që të qëndronin gjatë në kontroll të godinës pasi mbanin sasi të mëdha municioni dhe ushqime në çantat e shpinës.

Sulmi i së hënës nuk u mor përsipër menjëherë nga asnjë grup militant që vepron në vend.

Aktet terroriste në Pakistan janë rralluar vitet e fundit por organizatat kriminale islamike, grupimet etnike dhe separatiste mbeten një faktor destabilizues me konfliktet e tyre për pushtet territorial.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD: Vjedhja 1.2 miliard euro me koncesionin Milot-Fier, 20 milionë euro për kilometër për rrugë dhe autostrada ekzistuese

PD ka reaguar përmes drejtorit të kabinetit, Dorian Teliti lidhur me koncesionin e fundit të qeverisë, atë të rrugës Milot-Fier. Në një...

Disa kantone shkojnë një hap më tej: Nuk lejojnë mbi 100 veta në klube

Kantonet Bazel-Stadt, Basel-Landschaft, Aargau dhe Solothurn kanë forcuar rregullat ndaj virusit korona. “Për të mbajtur nën kontroll përhapjen lokale...

Kthyen lokalin në bazë për shpërndarjen e kokainës e kanabisit, arrestohen dy vëllezër në Tiranë

Policia ka finalizuar sot operacionin e koduar “SHOCK”, i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore e Policisë Tiranë,...

Zvicër : Janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, brenda ditës së fundit janë raportuar 129 infeksione të reja me koronavirus. Kjo do të thotë që numri...

Procedohen penalisht 4 persona në Durrës shisnin telefona pa lincensa.

Katër tregtarë në Durrës janë proceduar penalisht pasi shisnin telefona e aksesorë të tjerë pa licencë dhe dokumentacion përkatës.