Sultjash Me Fruta të Thata Dhe Mjaltë – Si Ta Përgatisni Lehtë

Mos i humb

Kohë koronavirusi, kjo është situata në Afrikë

Në kontinentin e Afrikës është rritur në 1.452.768 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas faqes së...

I bënë atentat në plazhin afër Romës, vdes pas 4 ditësh në spital shqiptari Selavdi Shehaj

38-vjeçari shqiptar, Selavdi Shehaj nuk ia ka dalë të mbijetojë 4 ditë pas atentatit në plazhin e Torvaianica, afër Romës.

Macron-Erdogan, telefonata e parë pas tensioneve në Mesdhe

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ai francez Emmanuel Macron thanë të martën se kishin zhvilluar bisedën e tyre të parë pas...

Greqia dhe Turqia regjistrojnë shifra rekord rastesh të reja Covid

Greqia konfirmoi 342 raste të reja të koronavirusit, përfshirë 24 të cilave u dihet prejardhja, ndërsa 30 raste janë identifikuar në pikat e...

Sultjashi është një ëmbëlsirë e cila ndër breza është përgatitur në shtëpitë e të gjithëve.

I plotë dhe kremoz, sultjashi u jepet edhe fëmijëve të vegjël në formën e një vakti.

Disa e përgatisni me kripë, të tjerë me sheqer e kanellë.

AgroWeb.org ju tregon një tjetër recetë të shijshme e cila pasurohet në vlera nga përdorimi i frutave të thata.

I përgatitur kështu sultjashi merr një pamje tjetër dhe kthehet në një ëmbëlsirë delikate për t’u shërbyer sa herë që mund të keni miq të ftuar.

Provojeni ta përgatisni sipas hapave të treguar nga AgroWeb.org në këtë recetë dhe shijojeni që sot të freskët.

PËRBËRËSIT

1 lt qumësht,

50 gr oriz,

2 lugë gjelle niseshte,

2 lugë gjelle sheqer,

2 lugë mjaltë,

rrush të thatë,

kumbulla të thata,

arra,

fiq të thatë,

kanellë,

PËRGATITJA

Në një tenxhere hidhni një gotë qumësht dhe një gotë me ujë dhe vendoseni për të zierë.

Sapo të shihni që në sipërfaqe krijohen bulëza, shtoni orizin dhe përziejeni ngadalë.

Duke e përzierë dhe duke ulur nxehtësinë, orizi nuk do të bjerë në fund të tenxheres dhe të ngjitet.

Ndërkohë që orizi zien shtoni edhe pjesën tjetër të qumështit dhe prisni derisa të kthejë valë.

AgroWeb.org tani ju këshillon që të shtoni niseshtenë dhe sheqerin.

Përziejeni herë pas here derisa masa të mpikset dhe të krijohet një krem i plotë dhe i trashë.

Në fund shtoni frutat e thata të cilat i keni prerë në copa të vogla, mjaltin dhe kanellën.

Ndajeni masën në tasa dhe zbukurojini me pak kanellë apo rrush të thatë sipas dëshirës suaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...