Super të shijshme! Ja si ti gatuani makaronat me mish pule

346
0

 

 

Këto janë një ndër pastat më të shijshme që keni provuar ndonjëherë sepse janë tejet të shijshme dhe të thjeshta për t’u përgatitur!

Përbërësit:

2 feta gjoks pule

1 spec të kuq

1 spec të portokalltë

1 spec të verdhë

1 qepë

Kripë

Piper të zi

Spec të kuq të bluar

Pluhur hudhre ose 2 copa hudhër

Fara qimnon

makarona

djathë çedar (në mungesë të tij bën të zëvendësohet edhe me djathë kaçkavall)

Përgatitja:

Fetat e pulës i fërgoni në një tigan me vaj derisa të fërgohen në të gjitha anët njësoj. Pastaj i hiqni nga tigani dhe në atë tigan i shtoni fetat e të tri llojeve të specave dhe fetat e qepës.

Pasi të fërgohen mirë specat dhe qepa i shtoni fetat e pulës të fërguara më herët dhe i shtoni kripë, piper të zi, spec të kuqe të bluar, pluhur hudhre, fara qimnon dhe përziejni të gjitha së bashku.

Pasi të fërgohen të gjitha produktet i shtoni 5 gota qumësht dhe makaronat. Pastaj përziejni të gjitha së bashku dhe mbyllni me kapak për 20 minuta.

Pasi të zihen makaronat i shtojmë djathin çedar dhe i përziejmë mirë.

Pastaj mund t’i shërbeni sipas dëshirës.

© SYRI.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here