Syla: Hapja e debatit për dialogun, sado me çoroditje, është sërish e mirë

Mos i humb

Gjermani, shkalla e vdekshmërisë nga COVID-19 mbetet e ulët

Sipas të dhënave të publikuara nga autoritetet shëndetësore, numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit të ri në Gjermani ka tejkaluar shifrën...

Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Kanë ndërruar jetë edhe dy persona të tjerë për shkak të Koronavirusit në Shqipëri duke e çuar numrin në 15.

Të gjithë të infektuarit me koronavirus në Prishtinë janë raste të kontaktit

Kryetari i Institutit Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani ka thënë se 32 rastet në Malishevë janë raste të...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Ismail Syla, këshilltar politik i presidentit Thaçi, përmes një statusi në Facebook, ka folur për debatin publik për dialogun me Serbinë, teksa thekson se pavarësisht përçarjeve, shpërfaqjen e inateve, dyshimeve, megjithatë ky debat e ka një anë të vlefshme.

“Po zien debati, po vlon. Po dalin në shesh dyshime, inate, dilema, kontestime. Po del harpallaku i shoqërisë sonë. Hapja e një debati të tillë, sado me çoroditje, është e mirë. Sepse kemi nevojë të thërrasim e bërtasim”, ka shkruar Syla në Facebook.

Ky është statusi i plotë i tij:

LODHJA

Filmi me temë nga Lufta e Parë Botërore (Lufta e Madhe) “Kali i luftës” (War horse) me regji të Steven Spielberg tregon një moment kur kali, si kafsha që është shfrytëzuar më së shumti nga ushtria dhe më e dobishmja për njerëzimin, para shpikjes së makinave, mbetet i mbërthyer në tela, në mes të dy palëve luftuese (francezëve dhe gjermanëve). Kërkohet armëpushim, që të shpëtohet kali. Dhe për ta liruar sa më shpejt pala anglo franceze kërkon gërshërë (darë) hekuri. Pa u ngritur nga llogoret pala tjetër i hedh jo një po disa gërshërë. Një metaforë e bukur, treguese e ngopjes nga përdorimi i armëve, i ngopjes nga lufta shumëvjeçare.

Ky motiv më erdhi në mendje pikërisht në kohën kur ka plasur debati publik për dialogun me Serbinë, për krijimin e delegacionit të Kosovës, për format e marrëveshjes me Serbinë, për ndarje, shkëmbim territoresh, bashkëngjitje, për demarkacion, asociacion etj. Pavarësisht se këto tema po tregojnë një skenë politike të ndarë e të përçarë, ka një gjë të dobishme vetvetiu. Po zien debati, po vlon. Po dalin në shesh dyshime, inate, dilema, kontestime. Po del harpallaku i shoqërisë sonë. Hapja e një debati të tillë, sado me çoroditje, është e mirë. Sepse kemi nevojë të thërrasim e bërtasim. Deri sa të lodhemi. Si ushtarët e palëve kundërshtare në llogoret e Luftës së Parë Botërore./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Kanë ndërruar jetë edhe dy persona të tjerë për shkak të Koronavirusit në Shqipëri duke e çuar numrin në 15.

Iran, rritet në 2.898 numri i të vdekurve nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Iran janë shënuar 141 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e rritur në...

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...