Tahiri: Pres vlerësim pozitiv nga BE-ja në luftimin e korrupsionit

Mos i humb

Mbetje të rrezikshme nga Italia, protestojnë studentët: Mos helmoni të ardhmen, Shqipëria nuk është kazan toksik

Studentët protestojnë pas kapjes së sasive të mëdha të amiantit e dhjetëra fuçive me substance të rrezikshme në bordin e një trageti...

Pakistan, arratiset nga burgu zëdhënësi i talebanëve Ehsanullah Ehsan

Zëdhënësi i lëvizjes talebane të Pakistanit Tehri-e-Taliban, Ehsanullah Ehsan është arratisur nga burgu në të cilin ndodhej në 3 vitet e fundit, konfirmoi ministri...

KQZ-ja e përjeton rënd ndalimin e mëditjeve, s’pajtohet me vendimin e ministrit Bislimi

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka komentuar deklaratën e ministrit të Financave, Besnik Bislimi i cili tha se sa të jetë ai...

Kanë filluar para porositë për Samsung Galaxy S20

Nëse jeni në mesin e atyre, që kanë kursyer gjatë për ta blerë një Samsung Galaxy S20, është koha t’i thoni lamtumirë...

 

 

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri është shprehur i sigurt se Kosova do të marrë vlerësim pozitiv nga delegacioni i Bashkimit Evropian për luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, që është kriteri i fundit për liberalizimin e vizave.

Ministri Tahiri në një intervistë për gazetën “Zëri” ka thënë se delegacioni teknik i BE-së, që vjen këtë javë në Kosovë do të japë vlerësim pozitiv, pasi sipas tij, institucionet e Kosovës janë duke bërë punë të mirë për zbatimin e rekomandimit të luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Tahiri ka thënë se pas kalimit të Demarkacionit në Kuvendin e Kosovës, kriter i fundit për vlerësim është “track record”-i në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Prandaj ky ekip teknik nga Komisioni Evropian do ta vlerësojë progresin e bërë me qëllim që të vlerësohet Kosova se a i plotëson kriteret për marrjen e rekomandimit për liberalizimin e vizave. Duke qenë se është ekip teknik, vlerësimi i tyre, si dhe i Komisionit Evropian do të ketë qasje rekomanduese, pastaj u mbetet vendeve anëtare një nga një ta determinojnë dhënien apo mosdhënien e liberalizimit të vizave”, është shprehur Tahiri.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...