Takim trepalësh Çavusoglu-Lavrov-Zarif në Antalia

Mos i humb

Greqi/ Shkon në 81 numri i viktimave nga CoVid-19

Ka shkuar në 81 numri i viktimave nga CoVid-19 në Greqi. Viktimat e fundit janë një 42 vjeçar në...

SHBA, rritet në 5.000 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA ka tejkaluar shifrën 5.000, tregojnë të dhënat nga Universiteti "Johns Hopkins".

Një tërmet i fuqishëm godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 6.1 ballë sipas Rihterit sot në mëngjes ka goditur provincën Maluk të Indonezisë. Enti...

Meta mesazh në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin: Ndodhemi në mes të një krize të rëndë, por…

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, sot në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin, jep mesazhin se “kjo ditë na kujton detyrimet institucionale...

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavusoglu, tha se është e papranueshme që në çfarëdo forumi ndërkombëtar, të marrë pjesë delegacioni i organizatës terroriste PKK/PYD dhe se Turqia për këtë ka njoftuar garantuesit tjetër të procesit të paqes në Siri, pra Rusinë dhe Iranin.

Çavusoglu sot në Antalia u takua me homologët rus dhe iranian Sergej Lavrov dhe Javad Zarif, kurse pas takimit deklaroi se kjo ishte një lloj i takimit përgatitor për samitin e liderëve të të tre vendeve, i cili do të mbahet më 22 nëntor në Soçi.

Duke theksuar se delegacionet e zyrtarëve të tre vendeve ishin takuar edhe dje në Teheran, Çavusoglu tha se presidentët e këtyre vendeve në Samitin e ardhshëm në Soçi do të analizojnë të arriturat dhe do të diskutojnë hapat e ardhshëm në procesin e paqes në Siri.

“Në kuadër të procesit të paqes në Astana, kemi bërë përparime të rëndësishme, dhe kjo veçanërisht ka të bëjë me përpjekjet tona për monitorimin e zbatimit të marrëveshjeve të paqes në terren në zonat e deesklimit. Krahasuar me vitin e kaluar, situata në terren në Siri është shumë më e mirë. Megjithatë, derisa të arrihet një zgjidhje e qëndrueshme politike, ne duhet t’i mbajmë këto përpjekje dhe të vazhdojmë luftën kundër organizatës terroriste DEASH. Nga ana tjetër, ne duhet të insistojmë më shumë në gjetjen e një zgjidhjeje politike për krizën në Siri”, tha Çavusoglu.

Në pyetjen e gazetarit se nëse në Kongresin e ashtuquajtur të Kombeve në Siri, të cilin Rusia planifikon ta mbajë në Soçi, do të ftohen edhe delegacionet e organizatës terroriste PKK/PYD, Çavusoglu tha se kjo është një çështje e ndjeshme dhe se pjesmarrja e tyre në çfarëdo ngjarje ndërkombëtare është e papranueshme.

Çavusoglu gjithashtu tha se Rusia dhe Irani së shpejti do të dërgojnë një mision vëzhgimi ushtarak në periferi të Idlibit, në brendësi të së cilës tashmë janë angazhuar trupat turke./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).