Takimi online i NATO-s, ministrat e jashtëm pajtohen për masat kundër koronavirusit

Mos i humb

Turqi, mbi 124 mijë të shëruar nga COVID-19

Në 24 orët e fundit në vend janë shëruar 1.576 të infektuar, me çka numri i pacientëve që e kanë mposhtur sëmundjen...

Morinë: Rihapet pika kufitare qe lidh Kosovën me Shqipërinë

Sot zyrtarisht është bërë rihapja e pikës kufitare në Vërmicë. Ekipet e Policisë së Kosovës dhe ato të Doganës janë duke realizuar...

Policia: Jep deklaratë zyrtare për siriani në Durrës ndërroi jetë pasi ra nga kati i tretë

20- vjeçari sirian i cili u gjet sot i vdekur në Durrës dyshohet se u vra por Policia ka reaguar me deklaratë...

Lëngu i bamjes kundër diabetit, kolesterolit dhe sëmundjeve të veshkave

Në mjekësinë popullore, lëngu i bamjes dhe vetë kjo perime konsiderohet jetësore kundër një sërë sëmundjesh. Ky lëng është veçanërisht efikas në...

Në takimin e parë online, ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s dakord mbi masat për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19), tha kreu i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg.

“NATO u krijua për t’i menaxhuar krizat”, tha Stoltenberg pas takimit me videokonferencë, duke shtuar se aleanca po koordinon dhe mbështet përpjekjet kombëtare kundër pandemisë.

Ministrat ranë dakord të ngarkojnë komandantin e lartë të NATO-s Gjeneral Tod D. Walters për të drejtuar mbështetjen e nevojshme ushtarake për të luftuar pandeminë e koronavirusit, sipas një deklarate të NATO-s.

Në javët e ardhshme, vendet e NATO-s do të vlerësojnë kapacitetet e tyre ajrore për të siguruar që furnizimet mjekësore të dorëzohen në një mënyrë të koordinuar.

Ata gjithashtu do të kontrollojnë kapacitetet e tjera të tepërta ose rezervat e tyre në mënyrë që të përputhen më mirë kërkesat e mbështetjes nga aleatët dhe partnerët.

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të takohen në mes të prillit përmes videokonferencës për të diskutuar rezultatet e vlerësimeve dhe efektet afatgjata të koronavirusit.

Aleatët e NATO-s tashmë kanë dhënë ndihmë duke dërguar mjete kritike mjekësore, duke siguruar personel mjekësor dhe pajisje, si dhe duke siguruar informacione transparente dhe në kohë, tha Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm përshkroi shpërndarjen e furnizimeve mjekësore në Itali dhe Spanjë nga ana e Turqisë si një shembull të mirë dhe shprehu mirënjohjen e tij për ofertat e mëtejshme nga ministrat e jashtëm gjatë takimit.

Ministrat e jashtëm gjithashtu ranë dakord për hapat e ardhshëm për të luftuar terrorizmin duke forcuar partneritetet e NATO-s në gjithë Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.

Ata gjithashtu vendosën të forcojnë misionin e trajnimit të aleancës në Irak dhe të marrin përsipër aktivitetet e trajnimit nga koalicioni global.

“Ne e dimë se kërcënimet dhe sfidat e tjera nuk janë larguar. Përgjegjësia kryesore e NATO-s është të garantojë sigurinë për gati një miliardë njerëz”, deklaroi shefi i NATO-s.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Avokati nuk paraqitet, shtyhet për në 10 qershor seanca e Kajmakut

Gjykata e Tiranës ka shtyrë për në 10 qershor seancën gjyqësore ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku. Shkak i...

Mbretëria e Bashkuar pret Samitin Global të Vaksinave: Askush nuk mund ta prodhojë atë i vetëm

Sot në Londër është mbledhur Samiti global i vaksinave i organizuar nga Gavi, aleanca globale për vaksinat dhe nga qeveria britanike.

Meta nxjerr dekretin, kush është emri i propozuar

Arben Shehu është emri i zgjedhur nga Meta që i propozohet Kuvendit të Shqipërisë për t’u zgjedhur Kryetar i Kontrollit të Lartë...

Lleshaj për përplasjen tek Teatri Kombëtar: Ligji parashikon deri në përdorimin e armëve…policia qëndroi tek shtrëngimi fizik

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ditën e sotme në foltoren e Kuvendit i është përgjigjur interesit të deputetëve të opozitës për sa...

Hyjnë 16 kamionë nga Serbia me dokumente Republika e Kosovës

Që nga shtimi i masave të reciprocitetit deri më sot në vendin tonë nga Serbia kanë hyrë 16 kamionë më dokumentet “Republika...