Talat Xhaferi mohoi zërat që bojkoti e bën atë kryetar shteti

Mos i humb

Lutfi Haziri njofton se Zhegra hiqet nga karantina

Nën udhëheqjen e kryetarit Lutfi Haziri, është mbledhur sot në Gjilan Komiteti për menaxhimin e situatës emergjente, ku ka vlerësuar gjendjen pas...

Iran, rritet në 2.077 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Në 24 orët e fundit në Iran janë shënuar 143 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (Covid-19), çka e ka rritur në 2.077...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Kurti: Në Kosovë janë mbi 80 deputetë të gatshëm të rrezikojnë edhe jetët e qytetarëve vetëm që të …

Vetëm pas 51 ditësh dje në Prishtinë u rrëzua qeveria e Kryministrit Albin Kurti. Deputetët në shumicë votuan pro mocionit të mosbesimit...
Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në tubimin përmbyllës për zgjedhjet presidenciale për vitin 2019  të Bashkimit Demokratik për Integrim para të pranishmëve i mohoi zërat se mos dalja në fushatën zgjedhore ka të bëjë me atë se ai do të jetë kryetar i shtetit.
 
“Talati me konsensus është zgjedhur kryetar Kuvendit dhe në mos arritjes së censusit nuk bëhet dot Kryetar shteti, vetëm se do ti shtohet një obligim me çka do të përsëritet e gjithë kjo procedurë. Besoj që pas rrethit të parë të gjithë e kanë kuptuar  se ideja e Ali Ahmetit për konsensualitetin buron nga Marrëveshja e Ohrit është ide që duhet sigurojë që përzgjedhja e qytetarëve duhet të jetë ajo që na dërgon përpara, përzgjedhje e cila na siguron funksionalitet institucional për të mundur të përmbyllim dhe të përmbushim ajo çka është pritshmëri e qytetarëve tanë,” u shpreh Xhaferi.
Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, tha se qytetarët e Maqedonisë së Veriut, kanë vendosur që me zemër dhe shpirt të jenë drejt perëndimit, në Evropë dhe askund tjetër.
 
“Çdo mendim ndryshe prej këtij na kthen pas, na dërgon dikund në historinë e dhimbshme me çka askush nuk e dëshiron që të kthehemi pas. Unë si vëllai i juaj, kryetar i Kuvendit jam i përcaktuar për opsionin e  Perëndimit dhe kjo vjen edhe nga rilindësit tan të cilët kanë thënë se dielli për ne lind në perëndim. Të gjithë e dimë se çka duhet të bëjmë me 5 maj duke dalur të gjithë që të votojmë që të arrijmë censusin duke mbështetur kandidatin konsensual. Unë jam për atë të vazhdojmë bashkë përpara që të mund të kemi një ardhmëri më të ndritshme në procesin e sapo filluar që tani më 12 vende e kanë ratifikuar protokollin për NATO dhe jemi në prag të hapjes së negociatave me BE-në,”
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...