Tani mund ta pyesni edhe Apple Siri rreth Covid-19

Mos i humb

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: Afër 15 mijë raste pozitive, 2000 aktive

Numri total i rasteve pozitive është 14.939 raste nga 60.913 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 611 raste të vdekjes.

Iran, shkon në mbi 24 mijë numri i viktimave nga COVID-19

Me 166 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran, numri i përgjithshëm i viktimave...

UDHËTARI E SHKURTON NAMAZIN EDHE NËSE NUK KA NDONJË VËSHTIRËSI

Ajo që merret në konsideratë në shkurtimin e namazit është udhëtimi, pavarësisht se a ke vështirësi apo jo. Allahu...

“Me gjoks flakën ja shuajmë topit, jemi gjaku Kastriotit!”, Meta mesazh nga Dibra: Zot t’i dalim këtij vatani…

Presidenti Ilir Meta ka vizituar Zall Dardhën në Dibër, fshat për të cilin ka kënduar edhe Qerim Sula. Përmes...

Apple po bën përpjekjet e saj në luftën kundër koronavirusit të ri dhe ka përditësuar asistentin e famshëm digjital me zë – aplikacionin Siri për t’iu përgjigjur disa pyetjeve të thjeshta në lidhje me Covid-19, duke i drejtuar njerëzit drejt disa prej burimeve më autoritative shëndetësore në internet.

Siç është raportuar nga CNBC këtë fundjavë, pyetjet me zë ndaj Siri-të sikurse “hej Siri, a kam coronavirus?” do t’ju drejtojnë tek një listë pyetjesh të shpejta në lidhje me simptoma të tilla si kolla e thatë dhe çrregullimet në frymëmarrje.

Sigurisht që Siri nuk është në asnjë mënyrë një zëvendësim për një profesionist shëndetësor, por përgjigjet në aplikacion janë dhënë nga Shërbimi i Shëndetit Publik i SH.B.A.-së, dhe Siri mund t’ju drejtojë tek faqja e internetit e Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve ose madje mund t’ju bëjë që të telefononi shërbimet e emergjencës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...