“Teatri”, Përparim Kabo në “Top Talk”: Godina mban brenda historinë

Mos i humb

SHBA i kërkon qeverisë irakiane t’u japë fund sulmeve ndaj protestuesve

SHBA i ka bërë thirrje qeverisë së Irakut që t'i japë fund sulmeve kundër protestuesve paqësorë në Irak, në mesin e demonstratave të vazhdueshme...

Avni Spahiu ftohet nga Gjykata Speciale

Gjykata Speciale ka ftuar për intervistim edhe gazetarin, publicistin, përkthyesin e shumë veprave me vlerë, Avni Spahiun, i cili ka qenë për shumë vite...

Gjuajtësit rivalë; India mund të zgjedhë rusin Su-35 në krahasim me homologun amerikan F-15EX

Pas porosisë së forcave ajrore amerikane për modelin e modifikuar të gjuajtësit të saj të rëndë klasik F-15, kompania Boeing po tenton t’i tregtojë...

112-vjeçari nga Japonia në librin e rekordeve Guinness, shpallet burrin më i vjetër në botë

Një burrë japonez 112 vjeç është shpallur “burri më i vjetër në botë” nga Guinness World Records. Chitetsu Watanabe ka lindur në 5 mars...

Përparim Kabo, Profesori e Doktori i Shkencave Filozofike, ishte i ftuar ditën e sotme në “Top Talk”, nga gazetari Denis Dyrnjaja, për të folur për aktualitetin në vend.

Profesor Kabo njihet si një zë kundër prishjes së Teatrit dhe ai komentoi edhe votimin në seancën e sotme në Kuvend, ku u votua dekreti i Metës dhe amendamentet e ndryshuara, që i hapin rrugë prishjes së godinës.

“Vendimi nuk është i Kuvendit por i shumicës. Shumica mund të sjellë drejtimin totalitar të vendit me veprime arrogante. Ne nuk jemi kundër krijimit të një teatri modern, por ne kërkojmë restaurimin e sallës dhe jo shembjes e saj. Ne jemi që kjo godinë të restaurohet pasi mban brenda historinë. Ti mund të ndërtosh një godinë moderne, por çfarë do të thonë pas 30 vjetësh? Nëse do të pyesin se kur ka nisur të luhet teatër në vendin tonë, çfarë do t’u themi? Në vitin 2019, kur u ndërtua godina e re apo në 1943! ‘Po godina ku është? Ra tërmet? Ra zjarr? Ku është? Në diktaturë as na linin të flisnim, as na linin të vendosim. Në këtë demokraci na lënë të flasim, por nuk na lënë të vendosim”, tha Profesor Kabo për Teatrin./Top Channel/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Reporterja e PE për Shqipërinë thirrje politikës shqiptare: Dialogoni. Zgjedhje të parakohshme? Vendimi i takon partive

Reporterja e Parlamentit Europian për Shqipërinë, Isabel Santos ka dhënë një mesazh të qartë për klasën politike në vend, që në sajë...

Gjermani, dënohen tre persona për grabitjen e një monedhe ari me peshë 100 kilogramë

Tre persona u dënuan me burg për grabitjen spektakolare në mars 2017 të një monedhe ari me peshë 100 kilogramë nga muzeu...

Trump kritikon fituesin jugkorean të Çmimit Oscar

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, shprehu pakënaqësi për përzgjedhjen e "Parasite" si filmin më të mirë të vitit, një sukses historik për...

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.