Tetë hafizlerë të rinjë përfundojnë memorizimin e Kuranit

Mos i humb

Bukë në mënyrën turke

Njëra ndër recetat e shumta është gatimi i një lloj buke të quajtur lavash, me tharmë dhe pa tharmë Kjo e dyta, meqenëse bëhet shpejt,...

Mbetje të rrezikshme nga Italia, protestojnë studentët: Mos helmoni të ardhmen, Shqipëria nuk është kazan toksik

Studentët protestojnë pas kapjes së sasive të mëdha të amiantit e dhjetëra fuçive me substance të rrezikshme në bordin e një trageti...

Xhaferi: Institucionet e kanë për detyrë të sigurojnë kushte për zgjedhje korrekte

Shkup “Me fat ditën e zgjedhjeve. Le të jenë të ndershme dhe me dinjitet! Le të fitojë zëri i popullit”, tha sot kryetari i Kuvendit...

Indonezia shpallet e çliruar nga koronavirusi vrasës vetëm “për arsye të lutjes”

Megjithse nuk kishte deklaruar deri tani asnjë rast të koronavirusit të ri vrasës SARS-CoV-2, Indonezia ka deklaruar sot se është e çliruar nga koronavirusi...

Në ambientet e Institutit të hifzit “Medreseja e Madhe” në Gjakovë u bë nderimi i 8 hafizlerëve të Kuranit të cilët përfunduan memorizimin e tërë Kuranit. Në këtë eveniment fetar mori pjesë kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës myftiu Naim ef. Tërnava, hoxha i nderuar nga Turqia Osman Nuri Topbash, kryetari i KBI të Gjakovës,Ahmet ef. Hoxha, mushaviri Nevzat Sabri Akin, Kfori turk, familjarë e mysafirë të tjerë.

Në fjalën e tij myftiu Tërnava duke i uruar hafizat e rinj tha se ju ka nderuar Zoti me memorizimin e Kuranit dhe kjo është një arritje për ju dhe neve. Ky numër i madh hafizash ka domethënie të madhe ju jeni një kapital dhe vlerë shumë e çmuar në shoqërinë tonë.

Andaj në emër të familjarëve, hafizave dhe BIRK- ut ju falenderoj juve hoxha i nderuar nga Turqia Osman Nuri Topbash, për kontributin tuaj në Kosovë para dhe pas luftës që po e ndihmoni popullin dhe arsimin e Kosovës si dhe tërë popullin , qeverinë , Diyanetin dhe të gjithë ata që kanë ndihmuarr. Po ashtu ka një koordinim shumë të mirë mes KBI të Gjakovës me juve në të mirë të studentëve”- tha myftiu Tërnava
Më pas një fjalë rasti mbajti edhe Hoxha Osman Nuri Topbash i ciliiju dëshiroi shëndet dhe sukses hafizave në këtë rrugë duke iu thënë se janë bereqet për këtë vend dhe ne po mundohemi ta ndihmojmë Kosovën dhe kemi një bashkëpunim shumë të mirë me myftiun Tërnava.

Ai ka premtuar se do të vazhdojme me misionin për mësimin dhe nxënjes së Kuranit.

Institucion i hifzit në Gjakovë vazhdon punën e saj tanimë 14 vite rradhazi në përkrahje të pandërprerë nga shoqata Aziz Mahmud Hudayi Vakfi në krye me hoxhë Osman Nuri Topbash.
Nga ky Institut deri më tani kanë dalur 4 gjenerata me gjithësej 46 hafizlerë.
Duanë e hifzit e bëri myftiu Tërnava.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...