Thaçi: Bazamenti i ushtrisë së Kosovës është gjaku i derdhur për liri

Mos i humb

Në Kroaci edhe 56 persona me koronavirus

Që nga dita e djeshme në ora 16:00 pasdite, në Republikën e Kroacisë 56 pacientë të rinj janë konfirmuar me COVID-19, i...

Manastirliu në Rinas: Mbërrijnë 8 ton materiale të mbrojtjes personale për stafet mjekësore

Tiranë- Ka mbërritur edhe një sasi prej 8 ton mjetesh të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, për t’u shpërndarë në të gjithë...

Miratohet kërkesa për ndryshimin e kohës së orës policore, ndalohet qarkullimi nga ora 17:00 deri në 06:00

Në mbledhjen e 7-të korrespoduese, qeveria e Kosovës ka shkarkuar bordin e SHSKUK-së dhe gjithashtu ka ndryshuar vendimin pë kufizimin e lëvizjes...

Kryeministri izraelit sërish do të testohet për COVID-19

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netayahu sërish do të testohet për koronavirus të ri (COVID-19), (AA). Pasi u vërtetua...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12-vjetorit të pavarësisë së Kosovës ka vizituar pasdite Kazermën “Adem Jashari”, ku është pritur me nderime nga trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, (AA).

Presidenti Thaçi, i cili është me kushtetutë edhe Komandanti Suprem i ushtrisë së vendit, i është drejtuar pjesëtarëve të FSK-së me fjalë rasti për 17 Shkurt – Ditën e Pavarësisë.

Thaçi tha se për të ardhur deri në ditën kur Kosova u bë me ushtri të vet duhej shumë mund, luftë, përpjekje e durim, si dhe vullnet e unitet të brendshëm dhe partneritet me miqtë ndërkombëtarë.

“Bazamenti i ushtrisë së Kosovës është gjaku i derdhur për liri, janë heronjtë tanë, dëshmorët e lirisë, invalidët e luftës, veteranët e luftës, kontributi i diasporës, është sakrifica e gjithë qytetarëve të Kosovës”, tha Thaçi në fjalën e tij.

Ai tha se ushtria e Kosovës është shembulli më i mirë i bashkëpunimit me shtetet mike të Kosovës, të cilat ju gjetën asaj në momentet më kritike të vendit.

Presidenti i vendit tha se Kosova do të jetë prodhues i paqes, faktor i stabilitetit në rajon e shembull i bashkëpunimit me NATO-n, ndërsa “në të ardhmen e afërt do të jetë pjesë e NATO-s”.

“Ju jeni institucioni që gëzoni me shumë meritë respektin e gjerë qytetar. Njëkohësisht, duke thelluar bashkëpunimin me gardën amerikane dhe NATO-n, ju do të jeni të gatshëm të merrni pjesë në misione ushtarake dhe humanitare, kudo që kërkohet nga NATO dhe shtetet mike. Pra, ju po rriteni në një ushtri kredibile në sytë e botës, ashtu siç i ka hije një vendi paqësor”, tha Thaçi.

Ai falënderoi pjesëtarët e ushtrisë së vendit për rezultatet e treguara në situata krizash në rajon dhe kudo ku pati nevojë, sidomos siç tha ai, në intervenimin e tyre në Shqipëri kur ajo u godit nga tërmete të rënda në nëntorin e vitit të kaluar.

Thaçi shtoi se përbërja etnike dhe gjinore e ushtrisë kosovare tregon “zbatimin e standardeve më të larta kushtetuese dhe ligjore në shtetin tonë”.

Ndryshe, presidenti kosovar do të organizojë pritje solemne në katedralen “Nëna Terezë” sot në mbrëmje, me të ftuar vendas e ndërkombëtarë për nder të shënimit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës.

Pavarësia e Kosovës u shpall më 17 shkurt të vitit 2008 ndërsa ajo sot njihet nga 116 vende të ndryshme të botës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...