Thaçi: Iu hap rruga krijimit të qeverisë së re

Mos i humb

SHBA përgatitet për ‘valën e dytë’, ble gjithë stokun e ilaçit Remdesivir deri në shtator

Shba ble gjithë rezervat e medikamentit të koronës në gjith botën deri në shtator duke u përgatitur për valën e dytë.

Itali, kapen 84 milionë tableta drogë e llojit amfetaminë, të prodhuara nga ISIS

Në qytetin e Napolit, në Itali Guardia di Finanza ka sekuestruar 14 ton amfetaminë, e paketuar në 84 milion tableta me logon...

Greqia hap kufijtë tokësorë nga 1 korriku me Shqipërinë, ja si mund të udhëtohet

Greqia do të hapë kufijtë tokësorë me Shqipërinë nga 1 korriku. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas i...

Nëntë viktima dhe 176 raste të reja në Maqedoninë e Veriut

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 870 teste dhe nga këta 176 kanë rezultuar pozitivë me COVID-19,...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi në një konferencë për shtyp se ka pranuar vendimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese rreth çështjes së të mandatuarit për formimin e qeverisë së re.

Lëvizja Vetëvendosje kishte kërkuar nga kjo Gjykatë që të vlerësonte kushtetueshmërinë e vendimit të Thaçit për të mandatuar Avdullah Hotin, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, për formimin e qeverisë. Gjykata i ka dhënë të drejtë vendimit të presidentit e Thaci, këtë vendim, e mirëpriti.

“Tani është hapur rruga për formimin e Qeverisë së re të Republikës së Kosovës. Shpresoj se do të jetë kapitull i ri për stabilitet dhe zhvillim…”, u shpreh Thaçi.

Sipas tij, Kosova tani duhet të marrë dy hapa urgjentë: të vazhdojë kujdesin në përballjen me pandeminë, dhe që qeveria e re të prezantojë planin për rimëkëmbje ekonomike.Ndërkohë, Lidhja Demokratike e Kosovës ka dorëzuar në kuvend firmat për mbajtjen e seancës në të cilën pritet të votohet qeveria e re. Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, bëri të ditur se ka kërkuar që seanca të zhvillohet të mërkurën në ora 11:00.

“Presim që ditën e mërkurë të kemi qeverinë e re”, ka deklaruar Gashi, i cili u shprehur i bindur se LDK-ja i ka votat e nevojshme për formimin e qeverisë së drejtuar nga Avdullah Hoti.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).