TIKA organizoi modulin e fundit për edukim special në Prishtinë

Mos i humb

Covid-19/ Meta mbledh sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare, i pranishëm edhe Basha

I thirrur nga presidenti Ilir Meta, sot Këshilli i Sigurisë Kombëtare do të mbahet online, ku fokusi do të jetë situata në...

Stafi preket nga koronavirusi, spitali gjerman s’pranon më asnjë pacient të ri!

Teksa mjekët gjenden në vijën e parë të përballjes me pandeminë Covid-19, një spital në Gjermani ka ndaluar të pranojë thuajse të...

Ambasada e SHBA njoftim për amerikanët në Shqipëri

Ambasada e SHBA-ve me anë të një njoftimi bën me dije se ka marrë informacion për dy fluturime të shtetasve amerikanë nga...

Kinë, 20 provinca tashmë 4 javë pa asnjë rast të ri me koronavirus

Njëzet nga 31 provincat në territorin kryesor të Kinës tashmë kanë përmbyllur katër javë pas asnjë rast të ri me koronavirusin e...

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) Zyra Koordinuese në Prishtinë së bashku me akademikët dhe ekspertët e fushës së autizmit nga Turqia organizuan modulin e katërt (të fundit), në Prishtinë të seminarit për Edukim Special.

Nga Asociacioni Nacional i Autizmit në Kosovë (ANAK), që është partner i këtyre trajnimeve, Laura Lutfiu – Hoxha, duke falënderuar TIKA-n, tha se në Kosovë ligjërata të tilla duhet të ishin të zakonshme, por nuk po ndodhin shpesh.

Në të njëjtën kohë, Lutfiu-Hoxha tha se problemi me autizëm gjithashtu duhet të pranohet nga shoqëria dhe të trajtohet. Për trajtimin e kësaj kategorie, vet ajo tha se ka pasur shumë vështirësi për ta mbajtur në ekzistencë organizatën që udhëheq.

“Ende kemi vështirësi të përditshme që të sigurojmë vazhdimësinë e punës dhe kushtet minimale për punën e stafit, fëmijëve dhe prindërve. Mirëpo, jemi duke vazhduar me vullnetin e njëjtë. Pse? Sepse, vetë themelimi i organizatës, i ANAK-ut, nuk është një qëllim në vetvete, mirëpo, ajo është themeluar dhe ekziston vetëm që t’iu shërbejë fëmijëve me autizëm dhe familjeve të tyre. Nëse nuk arrijmë që të jemi një mjet i dobishëm për këtë qëllim, nuk ka arsye që të ekzistojmë. Kjo edhe duhet të jetë parimi kryesor i secilit këtu”, tha Lutfiu-Hoxha.

Zëvendës-koordinatori i TIKA-s në Prishtinë, Zeki Bulduk, u tha studentëve dhe mësuesve se puna e tyre me persona me autizëm e sindromin Down është një punë me më shumë vlerë se sa punimi i arit (floririt).

“Ky program nuk përfundon këtu, edhe vitin e ardhshëm do të kemi trajnime të tjera për certifikimin e zbatueshmërisë dhe në këtë drejtim punimet tona do të vazhdojnë. Bashkë me këtë, bashkë me komunat dhe institucionet e interesuara jemi duke përfunduar planifikimin e Qendrës së Autizmit dhe Sindromës Down. Dhe, në lidhje me këtë do të dëgjoni lajme të mira”, tha Bulduk, i cili i lajmëroi studentët të cilët kanë marrë pjesë në të gjitha modulet, se do të pajisen me certifikata në javën e dytë të qershorit.

Në këtë modul u ligjërua për dy tema nga profesorët që erdhën nga Turqia në këtë seminar. Për “Zhvillimin Seksual dhe Edukimin Seksual”, ligjëruar nga profesoresha e Universitetit Anadollu – Ayten Duzkantar si dhe temën “Teoria e Mendjes”, ligjëruar nga profesoresha e Universitetit Hasan Kalyoncu – Funda Acarlar.

Ky ka qenë moduli i katërt dhe i fundit në kuadër të trajnimit për edukimin special, i cili synon informimin dhe vetëdijësimin e aktorëve relevantë mbi autizmin dhe sindromën Down. Në këtë tubim morën pjesë qindra studentë të Universitetit të Prishtinës, ligjërues, si dhe të interesuar nga të gjitha komunat e Kosovës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...