Tortë çokollate nga gështenjat pa miell dhe sheqer!

Mos i humb

Lëngu i bizeleve për pastrimin e mëlçisë

Bizelja është një nga bimët më të para të kultivuara nga njerëzimi dhe akoma sot mbetet një nga ushqimet më të rëndësishme....

Lufthansa, humbje 2,1 mld euro

"Lufthansa" është kompania ajrore e treta më e madhja në botë për nga të ardhurat. Por grupi gjerman në tremujorin e parë...

Vetëvendosje paralajmëron revoltë

Revoltë ka paralajmëruar Lëvizja Vetëvendosje (LVV) menjëherë pas publikimit të verdiktit të Gjykatës Kushtetuese, nëpërmjet të cilit i hapet rrugë zgjedhjes së...

Yuri Kim : Përpjekje për konensus për zgjedhoren

Konsensusi në Reformën Zgjedhore ende duket larg teksa tashmë është situate post- afat. Palët shkelën afatin e 31 majit...

Tortë çokollate nga gështenjat pa miell dhe sheqer.

Përbërësit:

* 225 g çokollatë të zezë,
* 6 vezë,
* kripë sa mund të kapet me një gisht,
* 125 g gjalpë,
* 500 g pure të ngrirë gështenje,
* 2 lugë rum

Për shtojcë:

* 100 g çokollatë të zezë,
* 250 g mililitra ajkë për krem,
* disa pika ekstrakt vanilje

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 180 gradë celsius.

Ndani të bardhët dhe të verdhët e vezëve dhe në enë të veçanta bashkë me pak kripë tundni të bardhët deri sa të marrin formën e borës.

Në enën tjetër tundni të verdhët e vezëve, purenë e gështenjave dhe gjalpin. Në përbërje ngadalë qitni gjysmën e të bardhëve të vezëve, rumin dhe çokollatën e shkrirë.

Të gjitha bashkë përzieni dhe në përbërje shtoni pjesën e mbetur të të bardhëve të vezës.

Kallëpin e tortës lyeni me gjalpë dhe mbështilleni me letër për pjekje dhe përbërjen qiteni në kallëp.

Piqeni tortën nga 40 deri në 60 minuta.

Vërejtje: Torta patjetër duhet të mbetet e butë në mes, nëse me thikë kontrolloni a është pjekur torta – thika duhet të jetë e pastër.

Tortën nxirreni nga kallëpi dhe lëreni të ftohet, ndërkaq ju përgatitni glazurën. Thërrmoni çokollatën dhe shkrijeni në avull.

Lyeni me ajkë, shtoni disa pikë ekstrakti të vaniljes dhe përzieni derisa të bëhet përbërja njëngjyrëshe e gështenjtë.

Derisa përbërja është ende e nxehtë, lyeni sipër tortën, dekoroni me gështenja, çokollatë apo karamele./Mesazhi/

Artikulli i mëparshëmHani këto ushqime nëse vuani nga diabeti
Artikulli i rradhësRreth nesh
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Covid-BE i dhuron 300 milionë euro Gavi-t për të vaksinuar fëmijët

Komisioni Evropian është i përkushtuar të dhurojë 300 milion euro gjatë pesë viteve të ardhshme për të vaksinuar qindra miliona fëmijë në...

Kurti shkon në shesh për ta nënshkruar peticionin, si kryetar i VV-së kërkon sërish zgjedhje

Kryetari i Vetëvendosjes dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po vazhdon të kërkojë zgjedhje të reja në vend. Ai...

Rama: Politika shqiptare në stad adoleshenti. Hera e parë që BE ndërhyn në politikën e brendshme të një shteti

Kreu i qeverisë Edi Rama në fjalën e tij në parlament foli për zhvillimet e fundit politke sa i përket reformës zgjedhore.

Një tërmet 7.1 ballë godet Indonezinë

Një tërmet i fuqishëm me fuqi prej 7.1 ballë sipas Rihterit ka ndodhur sot në provincën Maluku Veriore në Indonezi.

Studiuesit thonë se infeksioni i Covid u eksportua nga Europa për në New York

Rastet e para me Covid-19 në Nju-Jork e kanë origjinën në Europë. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Shkolla...