Tragjedia e Malaysia Airlines në qiellin ukrainas, protestë para ambasadës ruse në Hagë

Mos i humb

Shqipëri, shtyhen pa afat masat kundër përhapjes së COVID-19

Në Shqipëri janë shtyrë pa afat disa nga urdhrat për masat kundër përhapjes së koronavirsit të ri (COVID-19), që ishin vendosur deri...

Nis sot, ja procedura si të aplikoni për “pagën e luftës”

Nga sot 1 prill, ka nisur aplikimi i subjekteve të vogla, me qarkullim deri në 14 milionë lekë,...

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Ndihma mjekësore e dërguar nga Turqia arrin në Spanjë

Ndihma me pajisje mjekësore që Turqia e ka dërguar për në Spanjë, një nga vendet më të prekura nga pandemia e koronavirusit...

Të afërmit e 298 viktimave të fluturimit me avionin e Malaysia Airlines të rrëzuar nga një raketë mbi Ukrainë më 17 korrik 2014, protestuan jashtë ambasadës ruse në Hagë.

Sipas një raporti nga një komision ndërkombëtar i kryesuar nga holandezët, e përfunduar muajin e kaluar, raketa u nis nga Moska.

Në kujtim të viktimave Boeing 777, kryesisht nga Holanda, 298 karrige me nga një trëndafil të kuq në secilën prej tyre, u vendosën në një lëndinë pranë selisë diplomatike. Avioni ishte nisur nga Amsterdami për në Kuala Lampur dhe po kalonte mbi Ukrainën kur u godit.

Pas katër vitesh hetime dhe një shqyrtimi të detajuar të imazheve dhe videove, një komision ekspertësh konkludoi se ishin forcat ruse që nisën raketën drejt avionit duke e goditur atë në ajër, një prej tragjedive më të rralla ajrore, në mos e vetmja e këtij lloji.

Kremlini hodhi poshtë akuzat duke thënë se nuk i besonte hetimit. Sipas Moskës, raketa nuk mund t’i përkiste forcave të saj të armatosura, sepse ishte shumë e vjetër. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...

Ambasada e SHBA mesazh të rëndësishëm për viktimat e krimit

Ambasada e SHBA në Tiranë flet sërish për Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit. Në një...