Tri erëzat më të shijshme që duhet t’i keni në kuzhinë

88
0

Të gjithë e dinë se një dietë e pasur me pemë dhe perime sjell efekte të mira në shëndet, e gjithashtu edhe konsumimi i sasive të mjaftueshme të lëngjeve dhe ushtrimet e rregullta.

Sidoqoftë, njerëzit shpeshherë harrojnë se disa ushqime janë tejet të shëndetshme, dhe duhet t’i përdorin ato kur përgatitin ushqim.

Më poshtëi ju sjellim disa erëza të cilat çdo person duhet t’i ketë në kuzhinën e vet sepse i luftojnë alergjitë, dhimbjet e ndryshme dhe e parandalojnë zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Shafrani

I njohur si ‘ari indian’, shafrani ka veti të fuqishme mjekësore të cilat i eliminojnë substancat e dëmshme nga trupi.

Më e rëndësishmja, shafrani e përmirëson funksionin e trurit dhe i parandalon sëmundjet e zemrës. Gjithashtu ndihmon edhe në reduktimin e artritit, Alzheimerit dhe sëmundjes së Parkinsonit.

Kanella

Kanella është më e zakonshmja për përgatitjen e ëmbëlsirave, por faktikisht ndihmon në zvogëlimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Kanella është e mirë edhe në reduktimin e kolesterinës, dhe çdo njeri duhet ta përdorë sepse ndihmon në parandalimin e kancerit, sulmeve të zemrës dhe helmimit nga ushqimi.

Xhenxhefili

Në mënyrë të ngadaltë e stimulon sistemin tretës, e shfrynë barkun dhe e largon dhimbjen gastrike. Veç këtyre, xhenxhefili ka edhe efekte antibakteriale dhe qetësuese. /Telegrafi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here