Trump bisedë telefonike me princin e Arabisë Saudite dhe EBA-së

Mos i humb

Greqi/ Shkon në 22 numri i viktimave nga covid-19

Në Greqi ka shkuar në 22 numri i viktimave nga covid-19. Një tjetër person ka humbur jetën në Kretë...

PLO: Izraeli ka aneksuar 95 për qind të Luginës së Jordanit

Izraeli ka aneksuar 95 për qind të Luginës së Jordanit të Bregut Perëndimor, tha sot një zyrtar palestinez.

Gjendja shëndetësore e të prekurve me koronavirus në Vrapçiq të Gjilanit

Komuna e Gjilanit, më të gjitha kapacitetet e saj të shëndetësisë primare e profesionale, në vazhdimësi po i del në ndihmë të...

Koronavirusi, Franca dhuron 300 miliardë dollarë për bizneset e mëdha dhe ndërmarrjet e mesme e të vogla

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit. Franca ka...

Presidenti amerikan Donald Trump ka zhvilluar biseda telefonike me princin e kurorës së Arabisë Saudite Muhammed bin Selman dhe princin e kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) Muhammed bin Zajed.

Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë janë njoftuar detajet në lidhje me bisedat e zhvilluara mes Trump dhe princave.

Bëhet e ditur se Trump në bisedë ka tërhequr vëmendjen tek “veprimet destabilizuese të Iranit në rajon”.

Ndërkohë, theksohet se Trump në bisedat me dy princat ka shprehur falenderime për përpjekjet që kanë treguar në kuadër të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC).

Në kuadër të bisedime thuhet se janë diskutuar edhe çështjet për rritjen e bashkëpunimeve ekonomike dhe të sigurisë të SHBA-së me Arabinë Saudite dhe EBA-në.

Trump, i cili shpesh herë zhvillon biseda telefonike me udhëheqësit e shteteve të Gjirit, thekson se në këto kontakte veçanërisht diskutohen temat për kufizimin e hapave rajonalë të Iranit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...