Trump: Industria komerciale e hapësirës është e ardhmja

Mos i humb

SHBA shënon rekord ditor me mbi 50 mijë raste të reja me COVID-19

SHBA po përjeton një mori rastesh të reja, veçanërisht në jug dhe perëndim të vendit, pasi shtetet kanë rihapur ekonomitë e tyre.

Basha nga Divjaka tha : Bazat detare po u falen oligarkëve në ditët e fundit të qeverisë

Nga plazhi i Divjakës ku u ndal në një takim me bizneset dhe operatorët turistikë, kreu i PD-së Lulzim Basha denoncoi se...

Zemaj: Do të veprojmë me forcën e ligjit!

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar të gjithë ata që shkelin rekomandimet e dhëna. Duke e parë rritjen...

Koprani thirrje besimtarëve : Përdorni maskat në xhami .

Kryetari i partisë Lëvizja për drejtësi dega Kodra e Timave Fadil Koprani, i është drejtuar besimtarëve që...

Presidenti amerikan, Donald Trump ka përgëzuar Elon Musk për përmbushjen e një ëndrre dekadash.

Sipas medieve të huaja, ai ka thënë se partneriteti midis NASA dhe SpaceX i ka dhënë Amerikës “një fuqi të pakrahasueshme”.

“Tani e tutje SHBA do të përdorë aftësitë në rritje të shpejtë të sektorit tonë komercial”, ka thënë Trump.

Ne do të përdorim raketa dhe anije kozmike të projektuara, të ndërtuara, në pronësi dhe të nisura nga kompani private amerikane me një çmim fiks për taksapaguesit amerikan”, shton ai.

“Nisja e sotme e raketës e bën të qartë se industria komerciale e hapësirës është e ardhmja”.

Trump ka shtuar se kur ai filloi detyrën si president, NASA kishte “humbur rrugën”.

“Ju nuk mund të jeni numri një në Tokë nëse jeni numri dy në Hapësirë”, thotë Trump për duartrokitje. “Dhe ne nuk do të jemi numri dy askund”.

SpaceX dhe NASA tanimë kanë bërë realitet atë që po vlerësohet si një fillim historik. Bëhet fjalë për dërgimin e dy astronautëve të NASA-s në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Dhe tanimë Douglas Hurley dhe Bob Behnken kanë “shpërthyer” nga SpaceX Falcon 9, duke u nisur nga Kennedy Space Center në Florida.

Nëse fluturimi do të jetë i suksesshëm, ai do të shënojë një moment thelbësor në eksplorimin e hapësirës me operimin e parë të një kompanie private.

Presidenti amerikan Donald Trump është duke u përpjekur të riafirmojë sundimin amerikan të hapësirës dhe ka urdhëruar një rikthim në Hënë në vitin 2024.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....