Trump kërcënon BE: Të heqë barrierat, ndryshe radhën e kanë makinat

Mos i humb

Ekonomia në kohën e koronavirusit, 10 milionë euro dëme në ditë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, deklaroi se kemi 10 milionë euro dëme në baza ditore në vend për shkak...

Rusi, humbjet në sektorin e turizmit mund të arrijnë mbi 470 milionë dollarë

Kryetarja e Shoqatës Ruse të Operatorëve Turistikë (ATOR), Maya Lomidze tha se sektori i turizmit rus mund të pësojë humbje prej 37...

Nga sot lëvizet me leje. Si të aplikoni për ta përfituar

Nga sot, të gjithë këmbësoret do të duhet të marrin leje-dalje përmes portalit e-Albania, por përjashtim nga ky rregull përbëjnë ata që...

CoVid-19/ Të gjitha hapat për të marrë lejen e daljes, kush s’ka internet dërgon veç një SMS

Tashmë, kush do të dalë për të bërë pazar duhet të marrë leje. Ashtu sikurse kryeministri Edi Rama, paralajmëroi...

I hedhur në ofensive për tarifat e reja të metaleve, Donald Trump i drejtoi Tokios përmes Twitter-it një apel që duket nuk ishte kambanë vetëm për veshët e saj.

Presidenti amerikan pretendon nga Japonia hapje më të madhe kundrejt SHBA-së. Kemi aktualisht një disavantazh tregtar prej 100 miliardë dollarësh, e kjo nuk është as e pranueshme, dhe as e drejtë, deklaroi ai.

Por do ta gjejmë një zgjidhje, theksoi kreu i Shtëpisë së Bardhë në mesazhin e përcjellë përmes rrjetit social pas një bisede telefonike me kryeministrin japonez Shinzo Abe.

Nuk vonoi shumë që të mbërrinte dhe sulmi ndaj Bashkimit Europian: BE-ja me vendet e saj të mrekullueshme qe e trajtojnë aq keq Amerikën kur vjen fjala për tregtinë, ankohet prej tarifave mbi çelikun dhe aluminin. Deficiti është i madh. Nëse i heqin barrierat e tyre te tmerrshme dhe tarifat mbi produktet amerikane, atëherë edhe ne do t’i heqim tonat, shkruan Trump. Në të kundërt, vazhdon ai, taksat tona do të prekin edhe makinat!

Pekini reagoi menjëherë duke i kujtuar shefit të Shtëpisë së Bardhë se askush nuk do të dilte fitimtar nga një luftë tregtare, që do t’i shkaktonte sipas tij dëme të mëdha Kinës, Shteteve të Bashkuara dhe të gjithë pjesës tjetër të botës.

Javën e ardhshme, nga sa pohoi komisionerja europiane e tregtisë Cecilia Malmstrom do të zhvillohet një tjetër raund bisedimesh mes përfaqësuesish të administratës amerikane dhe drejtuesve të BE-së, thellësisht të shqetësuar nga pasojat që mund të ketë lëvizja e papritur e presidentit amerikan.

Top Channel

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rama i shkruan serbisht Vuçiçit: Ngrije atë tra…

Kryeministri i vendit Edi Rama me anë të një postimi të bërë në Twitter në gjuhën shqipe dhe në serbisht i ka...

Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Kanë ndërruar jetë edhe dy persona të tjerë për shkak të Koronavirusit në Shqipëri duke e çuar numrin në 15.

Iran, rritet në 2.898 numri i të vdekurve nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Iran janë shënuar 141 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e rritur në...

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...