Trump njofton normalizimin e marrëdhënieve Bahrein-Izrael

Mos i humb

Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!

Seria “Princi i Bel-Air”-it që edhe shënoi fillimin e karrierës së Uill Smith në televizion, feston 30 vjetorin. Dhe...

Mbledhja e përbashkët e qeverive, Prishtina dhe Tirana takohen të premten në Shkodër

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë do të mbajnë mbledhjen e përbashkët të premten në Shkodër. Lajmi u...

SHBA, 4 të vdekur nga rrëzimi i një avioni të vogël

Së paku katër persona humbën jetën në një aksident ajror që ndodhi në shtetin amerikan të Teksasit. Të katër...

Negociatat, Mazi kërkon ndihmën e Italisë

Shqipëria kërkoi ndihmën e Italisë që Konferenca e Parë Ndërqeveritare për negociatat të zhvillohet brenda presidencës gjermane. Kryenegociatori i...

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi sot normalizimin e marrëdhënieve midis Bahreinit dhe Izraelit, një muaj pas marrëveshjes midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe shtetit hebraik.

“Një tjetër përparim historik sot”, shkroi Trump në Twitter.“Dy miqtë tanë të mëdhenj Izraeli dhe Bahreini kanë përfunduar një marrëveshje paqeje”, shtoi ai.

“Qytetarë të Izraelit, jam i prekur t’ju informoj se sonte arritëm një marrëveshje tjetër paqeje me një vend tjetër arab, Bahreinin. Kjo marrëveshje i shtohet paqes historike me Emiratet e Bashkuara Arabe”, tha kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, në një deklaratë në hebraisht.

Normalizimi i marrëdhënieve midis Izraelit dhe aleatëve të SHBA-së në Lindjen e Mesme, duke përfshirë monarkitë e pasura të Gjirit, është një objektiv kryesor i strategjisë rajonale të Trump për të frenuar Iranin, një armik i Uashingtonit dhe shtetit hebraik.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...