Turqi, burg përjetë 4 të akuzuarve në rastin “Ergenekon”

Mos i humb

Vendimi/ Teatri i ri Kombëtar do të ndërtohet si investim me fonde publike, plotësohen kërkesat teknike të artistëve

Projekti i Teatrit të ri Kombëtar do të ndërtohet si një investim me fonde publike, për të plotësuar të gjitha kërkesat teknike...

Greqia konfirmon rastin e katërt me koronavirus

Në Greqi është konfirmuar edhe rasti i katërt me Covid-19. Bëhet fjalë për një 36-vjeçare që sapo është kthyer nga Italia e...

“Deri më tani, asnjë rast i konfirmuar me koronavirus”, MSH: Japim 1 milion dollarë për mjete, ja pse vdiq pacienti nga Berati

“Janë testuar 13 raste të dyshuara te udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton...

Ja një mesazh kuptimpoltë nga një Infermiere Italiane

Ja një mesazh kuptimpoltë nga një Infermiere Italiane.Mesazh shumë aktual për Infermierët,shoqërinë dhe qeverinë shqiptare. Ja...

Gjykata turke dënoi me burgim të përjetshëm 4 të akuzuarit për shkelje të Kushtetutës në një rast gjyqësor i njohur si “Ergenekon”.

Gjykata e katërt Penale në Stamboll sot dënoi me burgim të përjetshëm të akuzuarit Osman Yildirim, Erhan Timuroglua dhe Ismail Sagir ndërsa për Alparslan Arslan u dha dënimi i përjetshëm me burgim të rëndë.

Në të njëjtën kohë, gjykata liroi të gjithë të akuzuarit për akuzën për formimin, udhëheqjen, ndihmën dhe anëtarësimin në një grup të armatosur. Ky vendim u shpall për shkak të mungesës së provave të lidhjes me organizatën terroriste “Ergenekon”.

Hetimet fillestare për komplotin e grupit “Ergenekon” datojnë nga viti 2007 ndërsa në vitin 2013 janë nisur gjykimet për udhëheqës të shumtë ushtarakë, politikanë, intelektualë dhe gazetarë.

Në vitin 2014, gjykata turke e shpalli “Ergenekon” një “organizatë terroriste të armatosur”.

Forcat e armatosura dhe gjeneralët në krye për dekada të tëra janë konsideruar mbrojtës të rendit laik në Turqi dhe kanë arritur të përmbysin dy qeveri të zgjedhura që nga viti 1960, ndërsa në vitin 1997 detyruan të dorhiqet qeveria e Necmetin Erbakanit. Kjo është një krijesë “mitike”, e cila deri në ardhjen në pushtet të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (Partisë AK) dhe liderit të saj Recep Tayyip Erdogan ka patur rol të madh në vend dhe ishte rrezik për çdo qeveri që kundërshtonte dhe nuk ndiqte idetë e saj.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...