Turqi, lirohen nga karantina 42 të evakuuarit nga Kina, pëfshirë shtetasen shqiptare

Mos i humb

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Gent Cakaj: Kufiri Kosovë-Shqipëri duhet të hiqet menjëherë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, ka arritur në Kosovë për një vizitë zyrtare. Pas takimit...

SHBA, Dielli i parë nga afër, pamjet e filmuara nga teleskopi i ri

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijnë pamjet e Diellit, si nuk i kemi parë kurrë më parë. Është pikërisht teleskopi i ri Dkist (Daniel...

Parlamenti francez nis debatin mbi projekt-ligjin për reformën e pensioneve

Asambleja Kombëtare e Francës ka filluar me debatin për projekt-ligjin e diskutueshëm të reformës së pensioneve që me muaj ka nxitur greva në vazhdim...

Ishte pjesë e ISIS-it, aktakuzë ndaj të gruaje në Prishtinë

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurës H.K. për veprën penale “organizimi dhe pjesëmarrja...

Ministri turk i shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi se 42 personat e evakuuar nga qyteti Wuhan në Kinë i prekur nga koronavirusi i ri (Kovid-19) janë liruar nga karantina dhe do të vazhdojnë jetët e tyre normale dhe se nuk është më i nevojshëm monitorimi i tyre,  (AA).

Koca realizoi vizitë në spitalin Zekai Tahir Burak në Ankara ku u trajtuan 42 qytetarët, përfshirë edhe shtetasen shqiptare, të cilët u evakuuan nga qyteti Wuhan në fillim të këtij muaji dhe për të cilët ka përfunduar periudha e vëzhgimit.

Në një deklaratë pas vizitës, ministri turk ka vënë në dukje se sot është dita e 14-të e karantinës për këto persona dhe se në kuadër të propozimeve të bordit shkencor, janë marrë mostrat një herë në çdo tri ditë, ku bashkë me rezultatin e dalë sot për mostrën e fundit të marrë dje, te të evakuuarit nuk janë detektuar shenja të sëmundjes.

“Për rezultatet e të gjitha examinimeve janë përdorur ‘paketat vendase të diagnostikimit‘ dhe mund të them lirisht se nuk ka ndonjë rast të koronavirusit”, theksoi Koca.

Në mesin e 42 personave ndodhen gjashtë shtetas të Azerbajxhanit, tre të Gjerorgjisë dhe një shtetase e Shqipërisë, rikujtoi ministri Koca, duke shtuar se është takuar me të gjithë veç e veç.

“Kanë treguar durim gjatë këtij procesi, edhe për shëndetin e tyre, por edhe për shëndetin e qytetarëve tanë, duke kaluar një periudhë karantine për 14 ditë”, shtoi Koca.

“Nga këtu dua të shpreh falenderimet për punonjësit tanë, personelin shëndetësor dhe ata që kanë shërbyer. Ky proces 14-ditor ka përfunduar, ata pas kësaj do të vazhojnë jetët e tyre normale. Nuk ka nevojë që të bëjmë ndonjë monitorim. Bordi shkencor nuk ka ndonjë propozim në këtë drejtim. Shtetasit nga Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe Shqipëria për shkak se i kanë nesër rezervimet e avionëve, u shprehën se duan të qëndrojnë edhe një ditë. Pra, do të kemi si mysafirë edhe për një ditë vëllezërit dhe motrat tona”, tha Koca, duke bërë të ditur se personat nën krarantinë kanë mbetur shumë të kënaqur.

Ndaj një pyetjeje lidhur me ‘paketën vendase të prodhuar për diagnostikimin e koronavirusit’, Koca tha se kjo paketë është zhvilluar në kuadrin e të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Deri më tani, diagnostikimet tona zgjatnin nga katër deri në 24 orë, por me këtë paketë mund të arrihet rezultati nga 90 deri në 120 minuta…Kjo paketë është e rëndësishme sepse redukton kohën e pritjes të të sëmurëve dhe me diagnostikimin e hershëm mundëson fillimin sa më të shpejtë të trajtimit”, theksoi ministri turk.

Duke njoftuar se këtë paketë diagnostikimi kanë filluar ta përdorin që nga enjtja e kaluar dhe se rezultatet e dy personave të fundit që ndodheshin në krarantinë i kanë punuar me këtë paketë të shpejtë, Koca tha se “paketa vendase e diagnostikimit ka një normë saktësie 99,6 për qind, pothuajse 100 për qind”.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...