Turqia dënon deklaratën amerikane për vendbanimet çifute

Mos i humb

Kryeimunologu i Shtëpisë së Bardhë: Vaksina antiCovid gati brenda vitit të ardhshëm

Imunologu i mirënjohur amerikan dhe anëtari më autoritativ i grupit të punës së Shtëpisë së Bardhë kundër Covid-19, Anthony Fauci ka deklaruar...

‘Lindi nga bashkimi i dy viruseve’! Misteri i origjinës së Covid-19

Origjina e Sars-CoV-2 mbetet ende një mister. Teoria më e mundshme është se virusi që shkaktoi pandeminë Covid-19 ka...

Hoti : Pa njohje reciproke, marrëveshja me Serbinë nuk mund të ketë sukses

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka marrë pjesë sot në Samitin e Parisit, i cili është organizuar përmes një video-konference, ku është...

S’jepen as këtë javë 170 euro për kosovarët, vazhdon zvarritja e procesit

170 eurot që janë premtuar nga Qeveria e kaluar për dy muaj për t’iu dal në ndihmë sektorit privat për shkak të...

Ibrahim Kallën mbajti një konferencë shtypi ndërkohë që brenda vazhdonte mbledhja e Kabinetit Presidencial.

Ne e dënojmë deklaratën e autoriteteve amerikane që merr nëpër këmbë të drejtat e palestinezëve,- theksoi Kallën para gazetarëve dhe shtoi:

“Nuk ka dyshim që ata [izraelitët] janë okupatorë të vërtetë. Ata shkatërrojnë shtëpitë, ullishtat e palestinezëve. Dhe kjo e ka emrin pushtim, është përpjekje për të legjitimuar okupimin”,- tha Kallën.

Në lidhje me këtë çështje ka me dhjetëra vendime [rezoluta të OKB-së],- nënvizoi Kallën dhe shtoi: “Ne nuk e pranojmë në asnjë mënyrë pushtimin e territoreve palestineze. Ne e kemi thënë dhe e themi që jemi pranë popullit palestinez. Dua të them se ne këtë vendim [të ShBA-së] e dënojmë në mënyrë të theksuar”.

Zëdhënësi Kallën bëri të ditur se çështja e sistemeve të mbrojtjes ajrore S-400 që Turqia ka marrë nga Rusia do të bisedohet me zyrtarët amerikanë në datat 3-4 dhjetor në Londër të Anglisë, ndërsa shtoi se ekipet përkatëse vazhdojnë të punojnë mbi këtë çështje.

“Mes dy vendeve nuk ekziston ndonjë çështje apo problem i pakapërcyeshëm. Ky sistem [S-400] nuk përbën ndonjë kërcënim për sistemet e mbrojtjes ajrore të NATO-s që janë instaluar në vendin apo në rajonin tonë”,- sqaroi Kallën.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...