Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Mos i humb

Avioni ku udhëtonte zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence bën ulje të detyruar

Aeroplani “Air Force Two” me të cilin po udhëtonte zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence ka bërë një ulje të detyruar...

Përndiqte bashkëshorten e tij, arrestohet 41 vjeçari

Një shtetas është arrestuar  mëngjesin e së enjtes (24.09.2020) nga Policia e Beratit. Shtetasi P.V, 41 vjeç nga Ura...

Marrëveshja me Greqinë/ Idrizi takim me Shoqërinë Civile: S’ka debat për detin e brendshëm territorial, me reciprocitet vendosim marrëdhënie të mira

Përfaqësues  të PDIU dhe anëtarë të Shoqërisë Civile kanë mbajtur një takim lidhur me shqetësimet e kohëve të fundit për çëshjen e...

Naim Qelaj zgjedhet Avokat i Popullit

Në raundin e parë të votimit nga 96 deputetë që kanë votuar për Avokatin e Popullit, 27 fletë votime kanë qenë të...

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor, tha ministri i Jashtëm i vendit, Mevlüt Çavuşoğlu.

Komentet kryediplomatit turk erdhën në një konferencë shtypi të mbajtur pas takimit të tij me ministrin e Jashtëm të Azerbajxhanit Jeyhun Bayramov në Ankara.

Çavuşoğlu tha se qeveria turke demonstroi vullnetin e saj në rajonin ku tensionet kanë qenë të lartë pas zbulimit të burimeve të energjisë, duke bërë gjeste “të përkohshme” në përputhje me kërkesat e Gjermanisë dhe disa vendeve të tjera të Evropës.

Megjithatë, sipas diplomatit të lartë turk, gjestet e Ankarasë nuk hasën në përgjigje nga qeveria greke dhe qipriote greke dhe Turqia riaktivizoi anijet e saj të shpimit si reagim.

“Ne do të mbrojmë të drejtat e Turqisë dhe qipriotëve turq në Mesdheun Lindor dhe nuk do të bëjmë asnjë lëshim”, tha Çavuşoğlu, duke shtuar se aktivitete sizmike dhe të sondimit do të zhvillohen këtë muaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...