Turqia eksporton dronë të armatosur në Ukrainë

Mos i humb

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Rama: Ka përfunduar puna në 3 tunele të rrugës Qukës-Qafë Plloçë

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në Facebook ka njoftuar se aktualisht në kantierin e ndërtimit të rrugës Qukës-Qafë Plloçë...

OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale, me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas një...

Mbyllen dy furra të bukës, pasi pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19

Inspektorati komunal në Malishevë, në kuadër të zbatimit të masave mbrojtëse kundër përhapjes së pandemisë COVID-19, sot i ka mbyllë dy furra...

Kompania turke Baykar ka njoftuar se ka eksportuar 6 dronë të armatosur në Ukrainë.

Lloji i dronit i quajtur Bayraktar TB2 me sukses i ka përfunduar të gjitha procedurat testuese të pranimit, ka shkruar kompania turke në Twitter.

Pas testeve, kompania Baykar, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës dhe kompania shtetërore ukrainase e tregëtisë me armë, Ukrspecexport, kanë nënshkruar marrëveshjen përfundimtare.

Sipas marrëveshjes, Baykar gjithashtu ka shitur edhe tre sisteme stacioni të kontrollit tokësor së bashku me pajisjet.

Bayraktar TB2 përdoret nga Forcat e Armatosura Turke dhe Drejtoria Turke e Sigurisë që nga viti 2015.

Ky lloj i dronit është zhvilluar për zbulimin taktik dhe misionet e mbikëqyrjes dhe gjithashtu mund të mbajë municione dhe të kryejë sulme, ndërsa është i pajisur edhe me pajisje për caktimin e objektivit me lazer.

Forcat e Armatosura Turke kanë një flotë prej 75 dronëve Bayraktar TB2.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.