“Turqia mbështet marrëdhënie më të mira me Gjermaninë”

Mos i humb

Kërkohet përgjigje e përbashkët nga liderët e G20 kundër COVID-19

Organizata Amnesty International (AI) u ka bërë thirrje vendeve anëtare të grupit G20 të mobilizojnë resurset e tyre për të mbrojtur më...

Evropa, epiqendra e pandemisë – Të rejat më të fundit

Shumë vende evropiane kanë ndërmarrë masa të rrepta për ndalimin e përhapjes së koronavirusit, pasi shpërthimi vazhdon të përkeqësohet çdo ditë edhe...

Jemen, rebelët Houthi mirëpresin thirrjen e OKB-së për armëpushim

Rebelët Houthi në Jemen sot kanë përshëndetur thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për armëpushim humanitar në të gjithë...

Izrael, arrin në rreth 3.500 numri i rasteve me Covid-19

Numri i rasteve me koronavirus në Izrael është rritur në 3.460 pas konfirmimit të 425 rasteve të reja, bëri të ditur sot...

Kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit turk, Volkan Bozkir, tha se Turqia do të ishte e kënaqur të promovojë marrëdhënie më të mira me Gjermaninë në muajt që do të vijnë.

Duke folur para takimit me ambasadorin gjerman në Turqi, Martin Erdmann, të mbajtur në Ankara, Bozkir uroi që Gjermania të formojë një qeveri të re sa më parë të jetë e mundur.

“Ne do të jemi shumë të lumtur të shohim marrëdhëniet midis dy vendeve në nivelin që ata duhet të jenë”, tha Bozkir.

Bozkir poashtu i kërkoi qeverisë së re gjermane të ndërmarrë hapa të nevojshme për të nxitur lidhje më të mira midis dy vendeve.

Turqia për gjatë kohë ka kritikuar partnerin e NATO-s, Gjermaninë, për mosmarrjen e masave serioze kundër organizatës terroriste PKK, e cila përdor vendin si një platformë për ngritjen e fondeve, rekrutimin dhe aktivitetet e propagandës.

Gjermania ka një komunitet turk prej 3 milionë banorësh, shumë prej të cilëve janë shtetas të Gjermanisë me origjinë turke të gjeneratës së dytë dhe të tretë, gjyshërit e të cilëve u shpërngulën në vend gjatë viteve 1960.

Ndërkaq, ambasadori Erdmann, nga ana e tij, tha se Turqia luan një rol të rëndësishëm si “një element i stabilitetit”. “Ne jemi të gatshëm të ndajmë përgjegjësinë me Turqinë dhe ne gjithashtu duam që ajo të ndajë këtë”, tha Erdmann.

Pas një bllokimi prej një muaji pas zgjedhjeve të përgjithshme të Gjermanisë, të mbajtura në shtatorin e kaluar, një qeveri e mundshme koalicioni midis CDU/CSU-së në pushtet dhe SPD-së socialiste është vendosur të kërkojë miratimin e anëtarëve të SPD-së./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...