Turqia përkujton tragjedinë e tatarëve të Krimesë të vitit 1944

Mos i humb

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Çfarë Duhet Të Bësh Përpara Se Të Ruash Pulën Në Ngrirje

Mishi i pulës përveçse ndër më të shëndetshmit, hyn edhe tek mishrat më të parapëlqyer për shumicën e njerëzve.

Kosovë : Janë regjistruar 190 raste të reja dhe 12 humbje jete nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

nstituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 190 raste pozitive me kornavirus,...

Raporti i qeverisë, Kina investime rekord për hidrokarburet në vitin 2019

Investimet e Kinës në aktivitetet e kërkimit të naftës dhe gazit arritën një rekord prej 11,76 miliardë dollarë në vitin 2019, sipas...

Turqia ka përkujtuar deportimin dhe spastrimin etnik të tatarëve të Krimesë, tragjedi që ndodhi 75 vjet më parë nga Bashkimi Sovjetik.

“Në natën e 17-18 majit të vitit 1944, afërsisht 250 mijë tatarë të Krimesë u detyruan të largohen nga atdheu i tyre. Dhjetëra mijëra tatarë të Krimesë u zhdukën nën rrethana çnjerëzore të këtij dëbimi që u krye 75 vjet më parë. Shumë prej tyre vdiqën në mërgim nën kushte të vështira me mall të madh për atdheun e tyre”, tha në një deklaratë me shkrim Hami Aksoy, zëdhënës i Ministrisë turke të Punëve të Jashtme.

Ai po ashtu përkujtoi 21 majin e vitit 1864, që shënon përvjetorin e tragjedisë së “Dëbimit të cirkasianëve” dhe tha se “dhimbja e madhe e kësaj tragjedie edhe sot është ende e gjallë”.

“Ne ndajmë dhimbjen e farefisit tanë, tatarëve të Krimesë, si dhe të vëllezërve të Kaukazit dhe me respekt kujtojmë ato që humbën jetën gjatë këtyre dëbimeve”, theksoi Aksoy.

Më 18 maj të vitit 1944, dhjetëra mijëra tatarë të Krimesë u dëbuan në Azinë Qendrore nga regjimi sovjetik i Joseph Stalin-it, i cili akuzoi ata për bashkëpunim me forcat pushtuese naziste.

Tatarët e Krimesë u dëbuan në rajone të ndryshme brenda territorit sovjetik, veçanërisht në Siberi dhe Uzbekistan. Pothuajse gjysma e të dëbuarve, të cilët rezistuan shumë muaj në kushte të tmerrshme të jetesës, mendohet se kanë vdekur nga uria dhe sëmundjet.

Dëbimi vazhdoi deri në vitin 1987, kur qeveria sovjetike lejoi 2.300 tatarë të Krimesë të kthehen në atdhe. Një grup tjetër prej 19.300 tatarë u kthyen në vitin 1988.

Rreth 1.5 milionë cirkasianë u dëbuan nga rajoni në lindje të Detit të Zi kur u pushtua nga Rusia në vitin 1864. Rreth 500 mijë besohet se kanë vdekur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...